Strona głównatechnologiaNowoczesne technologie w medycynie

Nowoczesne technologie w medycynie

AUTOR

Kategorie

W obecnym czasie rozwój technologii postępuje coraz szybciej, z roku na rok coraz bardziej, praktycznie każdego dnia pojawia się coś nowego, co sprawia, że technologia idzie do przodu. Warto jednak zaznaczyć, iż rozwój technologii bardzo często przyjmuje inną formę, tym samym przynosi wiele ciekawych i zaskakujących rozwiązań.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii ma bardzo duży wpływ na to jak rozwija się i zmienia cały świat. Czy wiesz, że rozwój technologii dotyczy wszystkich aspektów życia bez wyjątku? Nawet branże, które pozornie nie korzystają z technologii odczuwają jej wpływ!

Szybki rozwój technologiczny

Rozwój technologii jest bardzo ważny przede wszystkim ze względu na fakt, iż w zdecydowany sposób wpływa na kształtowanie życia zarówno w tym momencie, jak i przyszłości. Dlatego nie wolno bagatelizować postępu technologicznego, warto śledzić tą sytuację na bieżąco, aby posiadać wiedzę na temat tego co się dzieje.

Jest to bardzo istotne, bowiem brak zainteresowania bieżącym tematem może skutkować, iż nagle zostaniemy w tyle, zwłaszcza że obecnie przepływ informacji jest na tyle szybki, iż w bardzo łatwy i szybki sposób można pozostać w tyle.

Rozwój technologii w medycynie

Warto zaznaczyć, iż w dzisiejszych czasach rozwój technologiczny w medycynie stanowi jedną z najciekawszych dziedzin, bowiem nowoczesna technologia medyczna to nie tylko zastosowanie innowacyjnych maszyn ora urządzeń.

Oprócz sprzętu medycznego pójście do przodu jest mocno zauważalne także w kontekście coraz bardziej zaawansowanych funkcji oraz innych bardziej precyzyjnych kwestiach. Chodzi między innymi o wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania medycznego, a także możliwości jakie daje dostęp do wszelkich informacji i danych online.

Innowacyjne oprogramowanie medyczne

Czy wiesz, że oprogramowanie medyczne przynosi wiele korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom? Bowiem obecne systemy informatyczne, które oparte są na nowej technologii pozwalają przechowywać dane pacjentów a także umożliwiają do nich stały dostęp, dzięki czemu praca lekarzy staje się zdecydowanie łatwiejsza a pacjenci są pewni, że ich dane są przechowywane w bezpieczny sposób. Nowoczesne oprogramowanie medyczne to również wiele innych także bardzo istotnych kwestii takich jak:

  • możliwość skorzystania z rejestracji online 
  • możliwość założenia swojego indywidualnego konta pacjenta
  • dostęp do badań oraz umówionych wizyt
  • oraz wiele innych korzyści

Wszystkie powyższe kwestie są bardzo istotne, dlatego nie powinny być w żaden sposób bagatelizowane!

Przesyłane zdjęcia USG i Rentgen

Bardzo ważną zdobyczą nowoczesnej technologii medycznej jest teleradiologia, jest to bardzo dobre rozwiązanie, poprze które możliwe jest przesyłanie obrazów o bardzo wysokiej jakości, które przedstawiają zdjęcia USG. Jest to obrazowanie rezonansu magnetycznego, a także możliwość kontaktu z wieloma specjalistami z całego świata. W obecnym czasie oznacza to możliwość wykonania tomografii bez konieczności odwiedzania specjalistycznej kliniki, co jest bardzo wygodne dla wielu pacjentów.

Warto również dodać, że przesyłanie wyników tą metodą ma też szerokie zastosowanie w dziedzinie sportu, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu sportowcy, którzy doznali urazu mogą skontaktować się ze swoim prywatnym lekarzem w bardzo krótkim czasie, oraz przekazać mu wszystkie wyniki badań.

Nowoczesna technologia- możliwość operacji na odległość?

Czy wiesz, że pierwszy eksperyment teleoperacji został przeprowadzony w naszym kraju w 2010 roku w specjalistycznej klinice w Zabrzu? Była to operacja wykonywana robotem Heart, podczas której najważniejsze było odpowiednie dopasowanie systemu to konkretnych potrzeb teletransmisji.

Aby tak się stało, dotychczas działający system sterowania został rozdzielony na dwie części, które zostały umieszczone w osobnych modułach. Jednym z największych problemów obecnej technologii medycznej jest przede wszystkim opóźnienie przesyłania obrazu, gdyż może to spowodować niemożność kontrolowania działania robota.

Dlatego też wszelkie przeprowadzane operacje wymagają jak najszybszej reakcji osoby, która nadzoruje cały zabieg. Dzisiaj możliwe jest już wykonywanie między innymi zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego. 

Jakie technologie w przyszłości?

Należy podkreślić, iż w obecnym czasie do rozwoju telemedycyny przywiązywana jest bardzo duża uwaga, naukowcy przez cały czas pracują nad zastosowaniem nowych urządzeń i sprzętów.

W niedalekiej przyszłości planuje się wykorzystanie zarówno smartfonów, tabletów jak i odzieży, która będzie w stanie zbierać dane, mowa tutaj o specjalnym rodzaju bielizny oraz opaskach. Wykorzystanie opaski jako ciśnieniomierza umożliwi śledzenie postępowania choroby Parkinsona, opaski znajdują także zastosowanie w przypadku ofiar wypadków.

Ich użycie pozwala zbierać szczegółowe informacje na temat zdrowia użytkownika, wyniki badań oraz grupę krwi. Jest to doskonałe rozwiązanie, bowiem znacznie ułatwia pracę ratownikom, gdyż w ten sposób mają oni dostęp do wszystkich najważniejszych informacji.

Obecnie opaski wykorzystywane są szczególnie w Australii, ze względu na dużą ilość wypadków na plażach, warto też dodać, iż opaski wyposażone są w specjalny przycisk alarmowy, dzięki któremu można w łatwy sposób namierzyć lokalizację użytkownika!

Author

Udostępnij