Strona głównatechnologiaOszczędzaj pieniądze na rachunkach za energię dzięki technologii inteligentnego domu

Oszczędzaj pieniądze na rachunkach za energię dzięki technologii inteligentnego domu

AUTOR

Kategorie

Technologia inteligentnego domu ma wiele zastosowań, dzięki którym nasze życie staje się wygodniejsze, ale czy wiesz, że może ona również pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię? Jest to szczególnie korzystne w zimie, kiedy koszty ogrzewania osiągają najwyższy poziom, a my musimy również pomyśleć o dodatkowych kosztach związanych z Bożym Narodzeniem.

W tym blogu, będziemy badać różne produkty inteligentnego domu i jak każdy z nich może pomóc Ci stać się bardziej zrównoważonym w zużyciu energii i z kolei pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach domowych.

Inteligentne liczniki energii

Aby być na szczycie swoich rachunków za energię, pomyśl o wdrożeniu inteligentnego licznika energii. Ten sprytny gadżet może pomóc monitorować zużycie energii w czasie rzeczywistym i zidentyfikować wszelkie urządzenia, które drenują energię. Przynosząc więcej świadomości do zużycia energii może pomóc Ci dać więcej myśli do tego, gdzie można zaoszczędzić energię, a tym samym zmniejszyć pieniądze wydane na rachunki.

Inteligentne termostaty

Aby przejąć kontrolę nad swoim ogrzewaniem, zainstaluj inteligentny termostat. Te inteligentne urządzenia uczą się Twoich nawyków i automatycznie dostosowują temperaturę, aby uniknąć niepotrzebnego ogrzewania nieużywanych części domu.

Dobrym przykładem jest inteligentny termostat, który posiada funkcję geolokalizacji, aby automatycznie obniżać temperaturę w domu, gdy z niego wychodzisz, i zwiększać ją, gdy zbliżasz się do domu, zapewniając ciepłe powitanie, gdy wchodzisz przez drzwi. Ponieważ ogrzewanie może być jednym z najdroższych rachunków domowych, możliwość bardziej efektywnego sterowania nim i ograniczenia marnotrawstwa energii może oznaczać znaczne oszczędności dla Twojego konta bankowego każdego miesiąca.

Inteligentne zaciemnienie

Dla jeszcze większej wydajności połącz swój inteligentny termostat z innymi rozwiązaniami inteligentnego domu, takimi jak zmotoryzowane żaluzje. Możesz zaprogramować je tak, aby pracowały razem, oszczędzając jeszcze więcej energii i pieniędzy na ogrzewaniu i chłodzeniu domu.

Elektryczne żaluzje i rolety wykorzystują światło słoneczne i mogą być zaprogramowane do automatycznego otwierania i zamykania zgodnie z harmonogramem. Mogą one również współpracować z czujnikiem słonecznym lub mogą być nawet sterowane za pomocą smartfona. W zimie żaluzje można zaprogramować tak, aby otwierały się w najbardziej słonecznej porze dnia, aby zoptymalizować światło słoneczne do naturalnego ogrzania domu.

Żaluzje mogą być następnie automatycznie opuszczane przed zachodem słońca, aby zatrzymać ciepło i zapewnić prywatność wieczorami. Współpracując z pogodą na zewnątrz, Twój dom będzie pracował mądrzej, a nie ciężej, aby utrzymać komfortową temperaturę, jednocześnie oszczędzając energię i obniżając rachunki za ogrzewanie!

Inteligentne oświetlenie

Każdy jest winny tego, że od czasu do czasu zostawia niepotrzebnie włączone światła, ale inteligentne oświetlenie może pomóc w tym dziale. Inteligentne oświetlenie może być kontrolowane na wiele sposobów, aby dopasować się do różnych domów i stylów życia. Można użyć smartfona, czujnika ruchu lub inteligentnego głośnika. Dzięki większej kontroli, inteligentne oświetlenie zwiększa wygodę, ponieważ możesz mieć pewność, że płacisz tylko za energię elektryczną, którą zużywasz.

Oprócz korzyści związanych z oszczędzaniem energii, inteligentne oświetlenie pozwala na tworzenie wstępnie ustawionych scenariuszy; tak więc, za pomocą jednego przycisku, można zaprogramować ulubioną atmosferę w domu. Na przykład, przyciemnij światła na wieczór filmowy, ustaw nastrój na romantyczną kolację lub zapewnij ciemność na drzemkę na kanapie.

Inną opcją jest wykorzystanie inteligentnego oświetlenia jako dodatkowego środka bezpieczeństwa. Daje to możliwość zdalnego włączania i wyłączania świateł w celu symulowania obecności w domu, działając jako środek odstraszający włamywaczy. Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, aby włączać światła, gdy nie ma Cię w domu, dla wielu odstraszanie potencjalnych włamywaczy uzasadnia dodatkowe wydatki na energię.

Inteligentne wtyczki

Jeśli jeszcze nie wdrożyłeś żadnej technologii inteligentnego domu, ale chciałbyś spróbować, świetnym pierwszym krokiem jest wypróbowanie inteligentnych wtyczek. Inteligentne wtyczki mogą zmienić każde urządzenie w inteligentny produkt, zapobiegając biernemu poborowi energii.

Wykorzystanie mocy w trybie gotowości jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do marnotrawstwa energii, więc inteligentna wtyczka może upewnić się, że nie płacisz za zmarnowaną energię. Masz również możliwość sterowania wtyczką za pomocą aplikacji na smartfonie, co może rozwiać wszelkie obawy o brak wyłączenia urządzeń po wyjściu z domu, zamiast tego wystarczy zdalnie wyłączyć wtyczkę.

Podczas gdy inteligentna technologia domowa wymaga płatności z góry, urządzenia te pomogą zmniejszyć miesięczne wydatki na najbliższe lata, dzięki czemu Twój dom będzie bardziej energooszczędny i zrównoważony, a także sprawi, że Twoje życie będzie bardziej komfortowe i wygodne. Niektóre inteligentne urządzenia domowe, takie jak zaciemnienie i oświetlenie, mają również drugorzędną korzyść z zapobiegania stania się celem dla włamywaczy poprzez symulowanie obecności w domu.

Inteligentne oświetlenie: co musisz wiedzieć

Jeśli nadal korzystasz z tradycyjnych systemów oświetleniowych, przejście na inteligentne oświetlenie może przynieść szereg korzyści, z których niektórych być może nawet nie brałeś pod uwagę. Inteligentne oświetlenie może być zaprojektowane tak, aby zwiększyć wartość domu i dodać prawdziwy czynnik “wow”, który zrobi wrażenie na gościach. Nie jesteś ograniczony tylko do inteligentnych żarówek, takich jak te sprzedawane w zestawach inteligentnego oświetlenia DIY. Masz swobodę korzystania z różnych diod LED, paneli i pasków, aby zmienić profil pomieszczenia.

Instalacje można spersonalizować zgodnie z własnymi wymaganiami, dostosowując atmosferę w każdym pomieszczeniu za naciśnięciem jednego przycisku. Inteligentne oświetlenie może sięgać nawet dalej niż do domu, elegancko oświetlając podjazdy, tarasy i ogrody. Pomimo tego, że jest to najnowocześniejsza technologia, inteligentne oświetlenie potrafi dostosować się do każdego otoczenia.

Na przykład, Chris Lewis Group zainstalował ostatnio w pełni zintegrowany system oświetlenia w XVII-wiecznym dworku, płynnie wtapiając się w jego istniejącą estetykę. Tym, co czyni tę technologię prawdziwie innowacyjną, jest sposób sterowania inteligentnym oświetleniem. Można je zaprogramować tak, aby automatycznie oświetlało dom bez konieczności dotykania włącznika światła.

5 najczęściej używanych funkcji inteligentnego oświetlenia:

  • Unikaj posiadania wielu włączników światła i ściemniaczy. Zamiast ręcznie regulować każdy z nich, możesz mieć jeden przycisk, który zadba o Twoje oświetlenie, czy to w jednym pokoju, czy w całym domu.
  • Kładziesz się spać i nie jesteś pewien, czy ktoś nie zostawił włączonego światła na dole? W pośpiechu wychodzisz przez drzwi wejściowe? Użyj funkcji “wszystkie wyłączone”, aby wyłączyć wszystkie światła w domu za jednym naciśnięciem przycisku.
  • Gdy jesteś poza domem, zintegruj inteligentne oświetlenie z funkcją “mockupancy”. Funkcja ta będzie inteligentnie włączać i wyłączać światła o różnych porach dnia, aby symulować, że ktoś jest w domu.
  • Wszystkie światła mogą być sterowane bezpośrednio za pomocą panelu z ekranem dotykowym, a nawet za pomocą smartfona lub innych podłączonych urządzeń. Za ich pomocą można zaplanować inteligentne wzorce oświetlenia. Na przykład, aby światła wewnętrzne stopniowo rozjaśniały się podczas porannej rutyny.
  • Zintegruj je z inteligentnymi roletami i zasłonami, aby ujednolicić system oświetlenia w swoim domu.

Czy inteligentne oświetlenie pozwoli mi zaoszczędzić pieniądze?

Kolejną atrakcyjną korzyścią jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię. Zazwyczaj starsze systemy wykorzystują żarówki, podczas gdy inteligentne systemy oświetleniowe korzystają z innych, bardziej trwałych alternatyw. Te alternatywne rozwiązania zużywają od 25 do 80 procent mniej energii niż tradycyjne żarówki i działają do 25 razy dłużej. Mimo że są droższe na początku, możesz zaoszczędzić 30 zł rocznie na każdej żarówce, którą zmienisz.

Inteligentne systemy oświetleniowe stanowią rozwiązanie, które jest zarówno energooszczędne, jak i może podnieść profil każdego pomieszczenia. Integrując oświetlenie z innymi technologiami inteligentnego domu, można przyspieszyć te oszczędności. Automatyka domowa może sterować oświetleniem – na przykład zastępując przełączniki czujnikami ruchu. Istnieje wiele innych praktycznych korzyści płynących z instalacji inteligentnego oświetlenia, w tym możliwość poprawy komfortu codziennego życia osób niepełnosprawnych fizycznie.

Modernizacja mojego inteligentnego oświetlenia

Nawet jeśli korzystasz z zalet inteligentnego systemu oświetlenia już od jakiegoś czasu, technologia szybko się zmienia i możesz rozważyć modernizację. Zamiast po prostu konserwować istniejący system, należy rozważyć nowe dostępne opcje, jeśli chodzi o dalsze udoskonalanie oświetlenia. Na przykład, może wprowadziłeś DIY inteligentne żarówki do jednego pokoju, a teraz szukasz do wdrożenia inteligentnego oświetlenia w całym domu za pomocą profesjonalnego instalatora.

Podobnie, może masz inteligentny system oświetlenia od kilku lat, ale chcesz zbadać, co nowa technologia oświetlenia jest w 2021 roku. Możesz również chcieć rozszerzyć swój system inteligentnego oświetlenia poza dom, poprzez oświetlenie zewnętrzne przedniej części nieruchomości lub ogrodu.

Jednym ze sposobów na unowocześnienie systemu jest ułatwienie sterowania nim. Dzięki temu, że technologia smartfonów staje się coraz bardziej intuicyjna, aplikacje mobilne są obecnie normą, jeśli chodzi o sterowanie systemami inteligentnego domu. Poprzez modernizację inteligentnego systemu oświetlenia można zastąpić panel sterowania/klawiaturę bardziej nowoczesną alternatywą, która umożliwia bezproblemowe, intuicyjne sterowanie systemami oświetlenia w całym domu.

Nie tylko to, można dodać inteligentne urządzenia, takie jak smartfony i tablety do sieci, dając wygodniejszy dostęp, niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu się znajdujesz. Korzystanie z systemów zarządzania, takich jak te oferowane przez Control4, może pomóc zunifikować oświetlenie z innymi technologiami inteligentnego domu. Jeśli sterowanie za pomocą smartfona nie jest dla Ciebie, nie martw się. Możesz zachować proste przyciski sterujące do zarządzania oświetleniem.

Author

Udostępnij