Szybkie tempo innowacji i rozwoju technologii półprzewodnikowej w ciągu ostatnich 50 lat umożliwiło branży produkcję bardziej zaawansowanych urządzeń po niższych kosztach. Oto jak będzie ewoluować branża i które firmy mają szansę stać się liderami.
O półprzewodnikach
Półprzewodniki mają unikalną zdolność do działania jako izolator w zależności od czynników środowiskowych — temperatury, światła, prądu elektrycznego czy nawet pola elektrycznego. Ta unikalna cecha sprawia, że półprzewodniki są kluczowym elementem nowoczesnej technologii. Bez półprzewodników nie istniałyby smartfony, komputery, medyczny sprzęt diagnostyczny czy chirurgiczny i wiele innych urządzeń obliczeniowych. Komponenty te mają znaczący wpływ na sposób życia ludzi oraz na łańcuch dostaw produktów komputerowych i elektronicznych.
Ponadto, postępy w branży półprzewodników umożliwiają rozwój nowych technologii w różnych innych sektorach — wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, internetu rzeczy, automatyzacji urządzeń i procesów, robotyki, sztucznej inteligencji i autonomicznej jazdy.
Możliwości i potrzeby rynku
Niedobór półprzewodników, który pojawił się w 2020 roku, pokazał, że brak jednego krytycznego układu scalonego, często kosztującego nie więcej niż kilka dolarów, może uniemożliwić sprzedaż urządzenia wartego dziesiątki tysięcy dolarów. Jak wynika z analizy firmy Deloitte, niedobór chipów spowodował w ciągu ostatnich dwóch lat spadek przychodów na świecie o ponad 500 mld dolarów. W tym samym czasie przemysł motoryzacyjny przyjął poważne uderzenie warte ponad 210 miliardów dolarów w samym 2021 roku.
Szybki rozwój pojazdów hybrydowych i zelektryfikowanych o wysokim stopniu automatyzacji sprawił, że średnia liczba chipów w nowoczesnym pojeździe wzrosła do pięciu razy w stosunku do pojazdów częściowo zautomatyzowanych. Ich liczba będzie w przyszłości nadal rosła. Ponadto powszechne przyjęcie i skalowanie sztucznej inteligencji (AI), internetu rzeczy (IoT) i technologii uczenia maszynowego (ML) będzie nadal otwierać i skalować nowe możliwości dla rynku półprzewodników. Jednym z ambasadorów tego segmentu jest firma Micron Technology. Firma wprowadziła już na rynek pakiety szkoleniowe z pamięcią o dużej pojemności i wielochipową sztuczną inteligencją. Są one stosowane w urządzeniach wbudowanych lub w chmurze, a także w urządzeniach peryferyjnych i mobilnych.
Większość nowych wynalazków Micron Technology charakteryzuje się układem na pojedynczym chipie (SoC), co zapewnia wysoki poziom integracji. Jest to układ elektroniczny realizujący funkcje całego urządzenia, np. komputera. Jest on umieszczony na pojedynczym układzie scalonym na jednokrystalicznej płytce. SoC integruje procesory, pamięć, nadajniki-odbiorniki RF, czujniki, zarządzanie energią i inne komponenty w jednym urządzeniu. Zwiększa to efektywność energetyczną i bezpieczeństwo eksploatacji oraz umożliwia wysoki poziom integracji. Przodując w szybkości rozwoju i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych pamięci, Micron Technology może zapewnić wyższy wzrost przychodów niż prognozowana średnia branżowa na poziomie 5% rok do roku.