Strona głównatechnologiaPrzyczyny zużywania się baterii, które warto znać

Przyczyny zużywania się baterii, które warto znać

AUTOR

Kategorie

Dzisiaj każdy z nas używa komputera przenośnego, czyli laptopa. Nie wyobrażamy sobie bez niego pracy. Jest niezbędnym narzędziem każdego programisty, grafika, pracownika bankowego, pracownika poczty czy też naukowca. Również w szkołach ostatnio można zauważyć pobyt na nauczanie za pośrednictwem komputera.

Laptopy oferują możliwość pracowania na baterii po uprzednim naładowaniu jej. Właśnie ta zaleta pozwala na pracę prawie wszędzie, w bardzo prosty sposób, bez wykorzystywania dodatkowych źródeł prądu. Wystarczy naładować naszą baterii, i cieszyć się pracą do 5, a nawet 6 godziny na jednym ładowaniu. Jednak po jakimś czasie nasze urządzenie pracuje na baterii krócej.

Bateria musi się zużywać

Oczywiście nic nie jest wieczne, nawet w technologii komputerowej przychodzi czas na zużycie się materiału. I tak kusi nas, abyśmy dokładnie sprawdzili, jaki jest rzeczywisty poziom żywotność baterii. Zadajemy więc sobie kluczowe pytanie: jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie? Nawet jeśli stan baterii jest dobry, chcemy od czasu do czasu wiedzieć jak nasza “bateria się ma”. Czasami nie wiemy do końca czy bateria pracuje prawidłowo.

Kłopoty mogą zacząć się w każdej chwili. Bateria nagle przestaje spełniać swoją poprawną funkcję w jej przeznaczonym okresie. Jest kilka sposobów na sprawdzenie pojemności baterii laptopa. Poniżej postaram się je opisać, co w przyszłości może pomóc w szybkim zdiagnozowaniu problemu, a także w normalnym sprawdzeniu poprawności pracy naszego komputera, który w głównej merze zależy od pracy baterii.

Może to właśnie ten moment, kiedy należy już wymienić zużytą baterię albo po prostu zaopatrzyć się w nową. Skupię się w tym artykule na pokazaniu narzędzi podglądu statusu baterii, w popularnym systemie komputerów przenośniach, którym jest znany i używany Windows 10. Zapraszam!

Przyczyny zużywania się baterii

Bateria zbudowana jest z ogniw chemicznych i układu elektronicznego. Układ elektroniczny kontroluje ładowanie i rozładowanie się baterii oraz wszystkie procesy tam zachodzące. W ogniwach jest tylko przechowywana energia. Główną przyczyny zużycia się baterii w laptopach, notebookach jest: czas, temperatura, liczba cykli ładowania.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie? – sposób pierwszy

Może najpierw opisze jeden z popularniejszych sposobów, który sam używam od czasu do czasu. Mianowicie aby sprawdzić żywotność baterii w naszym laptopie, musimy przede wszystkim prawym przyciskiem myszy kliknąć ” start ” w lewym dolnym rogu systemu i wybrać: “Wiersz polecenia (administrator) “.

Następnie wpisujemy w tym polu: ” powercfg /batteryreport /output C:\raport_stan_baterii.html “. Akurat w tym przypadku wybrałem ścieżkę zapisu na dysku ” :C “. Można oczywiście podać dowolną ścieżkę zapisu raportu naszej baterii. Także nazwa może być inna. Pamiętajmy jedynie, by format się zgadzał, w tym wypadku jest to “.html”. Teraz gdy już wpisaliśmy w nasz zdalny wiersz poleceń administratora komendę, możemy przejść do ścieżki naszego wygenerowanego raportu i sprawdzić stan naszej baterii.

Znajdują się tam informację, które pozwalają na sprawdzenie zużycia średniego czasu pracy baterii. W takim raporcie znajduję się: nazwa naszego komputera, model komputera, wersja biosu, czas raportu, a także dokładny opis techniczny baterii oraz status baterii jak: pojemność, czas startu baterii, źródło zużycia się ogniw itp.

Najlepszym sposobem jest sprawdzanie naszej baterii systematycznie, ponieważ pozwoli to zaobserwować stan akumulatora i w razie spadku żywotności baterii, po prostu kupić nową. W każdym sklepie komputerowym dostaniemy produkt dostosowany do naszego modelu, warto znać parametry baterii w sklepie lub model laptopa, przed zakupem.

Jak sprawdzić żywotność baterii? – sposób drugi

Istnieją również programy, które umożliwiają sprawdzenie zużycia i poprawności naszej baterii. Takim program na przykład jest popularny ostatnio “BatteryMon”. Monitoruje on stan w komputerach przenośnych typu laptop czy też notebook oraz co ciekawe również w stacjonarnych (zasilacze UPS ). Możemy w nich odnaleźć czas pracy baterii oraz poznać szczegóły urządzenia.

Urządzenie rysuje w czasie rzeczywistym aktualny poziom baterii. Znajdują się tam także informację jak: status baterii, źródło zasilania akumulatora, długość działania na baterii itp. Ten program pozwala również diagnozować baterie w dość dokładny i specjalistyczny sposób. Także może być wykorzystywany w różnych serwisach komputerowych. Program tworzy logi, które umożliwiają głębszy wgląd do informacji na temat stanu baterii. Można taki program umieścić w ” autostarcie ” naszego systemu lub zminimalizować do zasobnika, który jest w każdym systemie Windows.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie? – sposób trzeci

Kolejnym programem, który możemy wykorzystać do monitorowania pracy baterii jest “BaterryCare”. Wystarczy go zainstalować, uruchomić i już mamy dostęp do podstawowej diagnozy naszej baterii.

Możemy za pośrednictwem jego funkcji odczytać takie parametry jak: model, pojemność fabryczna, pojemność całkowita, aktualna pojemność, napięcie, poziom zużycia itp.

Jak sprawdzić żywotność baterii? – sposób czwarty

Program o nazwie: “BaterryBar”, który dodatkowo jest w języku polskim. Po zainstalowaniu programu ikona pojawia się w pasku narzędzi po prawej stronie z innymi ikonami takimi jak poziom zmniejszania lub zwiększania głośności czy też ikonka statusu połączeń WiFi.

Klikając na ikonkę programu dwa razy, możemy dowiedzieć się między innymi o: dostępie pojemności baterii, stanie naładowania, poborze mocy, czasu pracy baterii, zużyciu baterii itp. Zużycie baterii jest wyświetlane w procentach. Pokazuje ono w ten sposób rzeczywisty poziom zużycia ogniw baterii.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie? – sposób piąty

Kolejnym programem, który umożliwia nam sprawdzenie poprawnej pracy baterii jest ” BatteryInfoView “. Jest również w języku polskim. Podobnie jak jego poprzednik, program ten pozwala wyświetlić poszczególne dane dotyczące pracy baterii. Dowiemy się dzięki niemu, przez jaki czas bateria będzie dawała możliwość pracy na komputerze przy obecnym zużyciu energii.

Możemy ustawić odświeżania czasu, sprawdzającego status danej baterii. Możemy również dowiedzieć się, jaka jest ogólna i bieżąca pojemność naszych ogniw. Także taka informacja jak poziom baterii jest tu wyświetlana w procentach. Narzędzie ze względu na zaawansowane opcje, może być również wykorzystywane w różnych serwisach komputerowych.

Aplikacja podczas pracy zużywa znikomą ilość energii oraz zasobów komputera. Laptop będzie pracował, jakby prawie w ogóle nie wiedział o zainstalowanym programie.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie? – sposób szósty

Niektóre laptopy posiadają wewnętrzną diagnostykę stanu baterii. Znajduje się ona w narzędziach diagnostycznych, które możemy uruchomić podczas uruchamiania naszego komputera.

W różnych markach laptopów służą do tego różne klawisze. W większości wystarczy uruchomić panel poprzez przycisk ” F4 “. Tam możemy znaleźć wpis, dotyczący podstawowego stanu baterii i jego poprawności.

Jak sprawdzić żywotność baterii? – sposób siódmy

Ostatnim narzędziem, jaki chciałbym tu zaprezentować jest program ” BATExpert “, umożliwiający monitorowanie oraz diagnozowanie podstawowych, oraz zaawansowanych parametrów baterii w czasie rzeczywisty naszego laptopa czy też netbooka.

Program podaje informacje takie jak: stan naładowanej baterii (który jest w procentach), oraz pozostałe inne parametry stanu zużycia baterii. Posiada alerty, które pojawiają się, kiedy bateria posiada niski stan naładowania. Program wyświetla również: rodzaj baterii i temperaturę. Sam wygląd interfejsu oprogramowania jest nowoczesny i ładny.

Podsumowanie

Jest wiele, jak widać metod, pozwalających zdiagnozować pracę baterii naszego komputera przenośnego. Istnieją narzędzia wbudowane jak i również narzędzia zewnętrzne, takie jak oprogramowania do monitorowania stanu pracy baterii.

Na rynku można znaleźć wiele modeli laptopów, które posiadają akumulatory pracujące według ich parametrów. Najważniejsze jest, by działały zgodnie z oczekiwaniami, jakie podaje producent.

Po przeczytaniu tego artykułu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak nasza bateria zachowuje się w czasie pracy laptopa czy też notebooka. Możemy śmiało spać spokojnie. Teraz już wiemy, w jaki sposób sprawdzić naszą baterię i zawczasu ją wymienić.

Author

Udostępnij