Strona głównatechnologiaRodzaje formatów Ebooków

Rodzaje formatów Ebooków

AUTOR

Kategorie

PDF (Adobe Acrobat) – najpopularniejszy format publikacji elektronicznych, łączący tekst i multimedia (głównie obrazy), charakteryzujący się wiernym odwzorowaniem dokumentu (zarówno formatowania, jak i grafiki), zaróno na wydrukach, jak i we wszelkiego rodzaju czytnikach, niezależnie od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego. Kłopoty sprawia jedynie przy próbach konwersji na inne formaty.

DOC (Microsoft Word) – format najpopularniejszego edytora tekstowego, jakim jest Word z pakietu Microsoft Office. Zawiera formatowanie tekstu (np. czcionki, style, listy numerowane, itp.) oraz grafiki.

RTF (Rich Text Format) – format programu WordPad, będący niejako zubożoną wersją formatu DOC. Odczytywany praktycznie przez każdy edytor tekstu, jednak nie oferujący zbyt wiele pod względem formatowania tekstu.

PRC (Palm OS) – coraz popularniejszy format, odczytywany przez program Mobipocket Reader, dostępny zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i przenośnych. Jest też rozpoznawany przez większość dedykowanych czytników eBooków. Jego zaletą jest to, że niezależnie od platformy, zachowuje w pełni poprawnie strukturę dokumentu.

LIT (Microsoft Reader) – standardowy format eBooków na platformach przenośnych typu PocketPC wyposażonych w system Windows Mobile. Bez problemu odczytywany rónież przez czytniki dedykowane. W nim upatruje się następcy formatu PDF jako standardowego formatu eBooków przyszłości.

TXT (ANSI) – plik tekstowy ze znakami kodowanymi w ANSI. Odczytywany przez każdy edytor tekstu, począwszy od systemowego Notatnika. Nie oferuje formatowania tekstu oraz dołączania elementów graficznych.

TXT (Unicode) – plik tekstowy ze znakami kodowanymi w Unicode. Odczytywany przez każdy edytor tekstu, począwszy od systemowego Notatnika. Nie oferuje ormatowania tekstu oraz dołączania elementów graficznych.

HTML (HyperText Markup Language) – tego formatu nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. eBooki w formacie HTML są zwykle przygotowywane do umieszczania bezpośrednio w Internecie. Ponadto, służą do przygotowywania innych formatów eBooków.

DOCX (Microsoft Word 2007) – unowocześniony format DOC, oparty na strukturze XML-owej. Poszerza możliwości formatowania dokumentu, jednak ceną jest większa objętość pliku wynikowego.

ODT (OpenOffice Write) – opensource’owy odpowiednik formatu DOC, pod względem możliwości formatowania tekstu i grafiki niewiele ustępujący swojemu komercyjnemu starszemu bratu. Plusem jest mniejsza niż w przypadku formatu DOC objętość pliku wynikowego; minusem – mniejsza kompatybilność z ogólnie dostępnym oprogramowaniem.

Author

Udostępnij