Laptopy to, niestety, jedne z najszybciej brudzących się elektronicznych urządzeń. Im częściej notebook jest przenoszony i używany poza domem, tym więcej przylega do niego kurzu. W okolicach touchpada i na górnej pokrywie pojawiają się nieestetyczne odciski palców oraz tłuste plamy. W jaki sposób pozbyć się tych zabrudzeń?
Najprościej wykorzystać papierowy ręcznik kuchenny minimalnie zwilżony ciepłą wodą. Pisząc “minimalnie”, mam na myśli dosłownie kilka kropel. Pozwala to na skuteczniejsze zebranie kurzu z ekranu, ramki wokół niego oraz z klawiatury, touchpada i górnej pokrywy.
Metoda ta sprawdza się w walce z drobnymi pyłkami. Jeśli jest ich szczególnie dużo, do akcji można włączyć sprężone powietrze. Należy lekko nacisnąć spust sprayu i z odległości około 20 cm skierować strumień gazu na laptopa. Obie metody są dobre do walki z kurzem, jednak całkowicie zawodzą przy próbach usuwania odcisków palców albo tłustych plam.
Mikrofibra na kurz
Odciski można próbować czyścić za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry. Da się ją kupić za kilka złotych w większości sklepów komputerowych albo u optyka (mikrofibra świetnie czyści szkła okularów). Docenią ją także właściciele błyszczących IdeaPadów, ponieważ na lustrzanych powierzchniach mikrofibra radzi sobie najlepiej.
Zdrowy laptop: temperatura i chłodzenie
Oprócz ściereczek z mikrofibry w sklepach można znaleźć nawilżone, uniwersalne chusteczki czyszczące. Sto sztuk kosztuje 15-20 zł. Dość dobrze usuwają one kurz i tłuste plamy. Oprócz tego są wygodne w użyciu – świetnie sprawdzą się na przykład w trakcie biznesowej podróży. Przed prezentacją warto w końcu doprowadzić swojego ThinkPada do porządku .
Pianki do zadań specjalnych
Oprócz suchych i wilgotnych ściereczek w sklepach komputerowych można kupić specjalne pianki do czyszczenia plastików oraz ekranów LCD. Zestaw kosztuje około 25 zł. Wystarcza na długo – tak dokładnego czyszczenia nie ma sensu powtarzać co kilka dni. Pianki najlepiej stosować co 2-3 tygodnie – chyba że laptop niespodziewanie mocno się ubrudzi.
Poza piankami do zaawansowanego czyszczenia potrzebne są miękkie szmatki. Dobra jest zwykła bawełna. Absolutnie zabronione są gąbki – trwale zarysują czyszczone powierzchnie. Pierwszy krok to usunięcie kurzu i plam z obudowy. Właściwą piankę należy nanieść na szmatkę, odczekać chwilę i potem zabrać się za przecieranie.
Jak automatycznie wyłączyć touchpad w trakcie pisania?
Piankę warto traktować jak pastę do butów. Lepiej kilkakrotnie użyć mniejszej ilości, niż walczyć z nadmiarem. Nie wolno nanosić środka bezpośrednio na obudowę, a w szczególności na klawiaturę! Część pianki zawsze przekształci się w płyn, który uszkodzi podzespoły. To samo dotyczy środka do paneli LCD.
Jak czyścić ekran?
Ekran najlepiej przecierać od brzegu do brzegu (od prawego do lewego lub od górnego do dolnego). Wykonywanie kolistych, szybkich ruchów dłonią raczej nie jest wskazane. Brud nie zostanie usunięty, a tylko rozmazany na matrycy. Procedurę warto powtórzyć dwa, trzy razy.
Podczas czyszczenia zarówno obudowy, jak i ekranu należy mieć w pogotowiu jeszcze dwie suche szmatki do polerowania. Ma to istotne znaczenie dla dbałości o błyszczące elementy. Po naniesieniu pianki i dokładnym przetarciu jedną szmatką trzeba odczekać kilkanaście sekund. Potem należy wszystko wytrzeć do sucha drugim kawałkiem bawełny.
Co do środka?
Warto pamiętać o tym, że wnętrze laptopa brudzi się dużo wolniej, jeśli między klawiaturą a ekranem znajduje się jakaś tkanina. Niektórzy użytkownicy korzystają z wkładek dołączanych przez producentów (zabezpieczających laptopa w trakcie transportu). Da się też kupić bardziej trwałe, cienkie podkładki pod mysz, które można przewozić wewnątrz notebooków.
Dokładne czyszczenie laptopa piankami co 2-3 tygodnie i odkurzanie komputera co kilka dni sprawi, że urządzenie zawsze będzie dobrze się prezentować. Mniej brudu dostanie się do środka obudowy. Dzięki temu intensywnie używany laptop nie będzie się mocno nagrzewał.