O uczeniu maszynowym zrobiło się w ostatnim czasie znowu głośno. Z tym tematem można spotkać się czytając dowolny duży portal technologiczny http://techpolska.pl/. Nie jest to wcale nowy koncept, ale nie da się ukryć, że stosunkowo niedawny odżył i z powrotem nabrał wiatru w żagle. Można wręcz powiedzieć, że w nadchodzących latach będzie on nieodzowną częścią rozwoju technologicznego, która powinna umożliwić ludzkości poczynienie ogromnych postępów. Póki co jego zastosowania są ograniczone (chociaż już imponujące), ale będzie się to w przyszłości zmieniać. Wobec tego na czym polega uczenie maszynowe i dlaczego jest ono tak ważne?
Czym jest uczenie maszynowe?
Do opisu tego samego zjawiska poza frazą uczenie maszynowe używa się także zwrotów „samouczenie się maszyn” i „systemy uczące się”. Wiedząc to, znacznie łatwiej jest zgadnąć, o co w tym chodzi i do czego może się to przydać.
Samouczenie się maszyn polega na, jak sama nazwa wskazuje, programowaniu maszyn tak, aby były one w stanie samodzielnie się rozwijać i analizować dostarczone dane, a następnie na ich podstawie generować wyniki. Ważne jest to, że dzięki temu nie trzeba samemu wymyślać i programować odpowiednich do sytuacji algorytmów, ponieważ program zrobi to za nas.
Już od jakiegoś czasu spotkać się można z żartami typu „zmusiłem sztuczną inteligencję do obejrzenia X godzin czegoś, oto wyniki”. Jednak żarty żartami, ale systemy uczące faktycznie są w stanie coraz lepiej wykrywać powiązania i wzory, jeśli dostarczy im się wystarczająco danych. Sztuczna inteligencja, która przeanalizuje setki zapisów z czyichś przemówień, powinna być w stanie wygenerować całkowicie nowe przemówienie, które tonem i zawartością nie będzie odstawać w żaden sposób od wcześniejszych próbek. Właśnie dzięki samouczeniu się.
Gdzie obecnie wykorzystuje się uczenie maszynowe? Chociażby wszędzie tam, gdzie trzeba stworzyć dla użytkownika indywidualne rekomendacje na bazie powziętych przez niego decyzji i zadeklarowanych gustów. Przykładem może być chociażby Netflix, który dzięki samouczeniu się maszyn jest w stanie dostarczać użytkownikom precyzyjnych rekomendacji treści, które z dużym prawdopodobieństwem będą zgodne z ich preferencjami.
Dlaczego uczenie maszynowe jest tak ważne?
Koncept może wydawać się ciekawy, ale co sprawia, że jest o nim tak głośno i rozpisują się na jego temat wszystkie duże portale technologiczne http://techpolska.pl/? Przede wszystkim jego niemal nielimitowany potencjał.
Rekomendacje na Netflixie to nic przy tym, co potencjalnie mogą dać nam w przyszłości systemu uczące się. Są one niezbędne chociażby do prawidłowego działania pojazdów bezzałogowych.