Strona głównatechnologiaWiązki kablowe i systemy elektrotechniczne

Wiązki kablowe i systemy elektrotechniczne

AUTOR

Kategorie

Od lat w różnego rodzaju branżach wykorzystywane są wiązki kablowe. To zbiory kabli elektrycznych i konektorów, które mają za zadanie łączyć części samochodu lub komputera oraz innych urządzeń. I dlatego właśnie wiązki ze względu na swoją różnorodność zastosowań stały się produktem skomplikowanym i wysoko specjalistycznym. Produkowane są na indywidualne zamówienie i są dostosowane do konkretnych parametrów i wymagań urządzeń. Oczywiście znaleźć też można te uniwersalne – wybierane na przykład przez klientów indywidualnych przy montowaniu dodatkowych elementów w samochodzie czy komputerze.

W jakich branżach stosuje się wiązki kablowe?

Niewątpliwie proste i te bardziej skomplikowane wiązki kablowe to obecnie podstawa działania wielu systemów, urządzeń, sieci. Najczęściej sięgają po nie branże: motoryzacyjna, kontroli klimatu, budowy maszyn i telekomunikacji. Co istotne, od prawidłowego działania podzespołów zależy właśnie funkcjonalność sprzętu opartego o sprawny przesył energii i informacji.

W branży motoryzacyjnej wiązki kablowe sprawdzają się nie tylko w układach elektrycznych, ale i elektronicznych. Na przykład są wykorzystywane w diagnostyce pojazdów. Ważną dziedziną staje się też informatyka i elektronika. Poza zasilaniem napędów i dysków komputerowych, wiązki będę niezbędne do przesyłu informacji. Sięga po nie także automatyka, medycyna czy telekomunikacja. Oczywiście każda branża ma swoje wymagania, więc nie bazuje na gotowych półproduktach tylko zamawia te z określoną specyfikacją, doskonale dopasowane do potrzeb.

Wiązki kablowe najwyższej jakości

Znany producent oferuje najlepszej jakości wiązki kablowe i systemy elektrotechniczne, których podstawą jest czysta miedź – najlepszy przewodnik. Poza tym na jakość i elastyczność przewodu wpływać będzie także izolacja. Dlatego też w wiązkach elektrycznych Teknosystem stosowane są sprawdzone przewody najlepszych marek takich jak LAPP, Helukabel, Alstermo, Elproman, Alfa Wire oraz kolejowe przewody Nexans i Huber+Suhner. Mają doskonałe parametry elektryczne i właściwości fizyczne oraz chemiczne, a ich wymiary są utrzymywane na jednakowym poziomie. Jest to niezwykle ważne w produkcji zarówno pojedynczego przewodu, jak i tego wielożyłowego. Do średnicy wiązki dobierane są konektory, które są zaciskane automatycznie lub ręcznie. Sama izolacja musi posiadać odpowiednie właściwości fizyczne i chemiczne. Pozwala to działać niezawodnie w określonych warunkach, w jakich pracuje całe urządzenie. Izolacja jest odporna na zginanie, zmiany temperatury oraz działanie czynników zewnętrznych. To szczególnie ważne, gdy pracuje na elementach ruchomych i musi mieć wysoką wytrzymałość na ciągłą zmianę położenia.

Author

Udostępnij