Strona głównatechnologiaWindows 7 koniec wsparcia - kiedy nastąpi i czego można się spodziewać?

Windows 7 koniec wsparcia – kiedy nastąpi i czego można się spodziewać?

AUTOR

Kategorie

Windows 7 zadebiutował już 10 lat temu – 22 października 2019 roku. Od tego czasu cieszył się ogromną popularnością i przez wielu jest uważany za najlepszy system Windows w historii. Niestety, czas leci, a od tego czasu Microsoft wypuścił już kolejne odsłony: Windowsa 8, 8.1 i 10. W pewnym momencie to musiało nastąpić, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że Windows 7 koniec wsparcia czeka już stosunkowo niedługo.

Wobec tego kiedy będzie on miał miejsce i czego możemy się spodziewać, kiedy to już nastąpi? Czy jest możliwość przedłużenia wsparcia i ile to kosztuje? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

Windows 7 koniec wsparcia – kiedy będzie?

Oficjalny koniec wsparcia dla Windowsa 7 nastąpi już 14 stycznia 2020 roku, a więc stosunkowo niedługo.

Zakończone zostanie wtedy wsparcie zarówno dla samego Windowsa 7, jak i dla wykorzystywanej na nim przeglądarki Windows Explorer 11 oraz oprogramowania Windows Defender.

Tak naprawdę ogłoszono to już lata temu, ale mało kto przywiązuje do takich rzeczy wagę. Irytować użytkowników mogły ciągłe przypomnienia o tym wydarzeniu, ale na szczęście można się ich było pozbyć.

Co z pakietem Office?

Na szczęście spać spokojnie mogą użytkownicy pakietów Microsoft Office od wersji z 2010 roku wzwyż. Wsparcie do nich będzie dostarczane jeszcze przez kilka lat. Ile konkretnie?

Dla pakietu Office 2010 wsparcie będzie kontynuowane do 13 października 2020 roku, dla Office 2013 do 10 kwietnia 2023, a z kolei dla pakietu Office 2016 aż do 14 października 2025 roku.

Jeśli pokusiliśmy się o zakup pakietu Office 365, to wsparciem będziemy się cieszyć dodatkowe trzy lata, w więc do stycznia 2023 roku.

Co się stanie, kiedy nastąpi Windows 7 koniec wsparcia?

W praktyce… niewiele. Po prostu użytkownicy nie będą od tego czasu otrzymywali już żadnych aktualizacji i nie będzie udzielane im wsparcie techniczne, nawet w zakresie bezpieczeństwa.

Wyjątek stanowi tutaj jedna dodatkowa łatka bezpieczeństwa, której spodziewać się można na około miesiąc po zakończeniu wsparcia.

Nikt nie utraci dostępu do swoich danych, nie będzie też zmuszony do przejścia na inny system operacyjny. Jeśli mamy taką ochotę, jak najbardziej dalej możemy korzystać właśnie z systemu Windows 7.

Nie będzie to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie jest powiedziane, jak długo po zakończeniu wsparcia dla tego systemu kolejne łatki będą dostarczać poszczególne programy antywirusowe. Używanie Windowsa 7 będzie się więc wiązało ze sporym ryzykiem.

Czy wsparcie da się przedłużyć?

Microsoft przewidział opcję także dla tych, którym przesiadka z tak uwielbianego systemu jak Windows 7 się po prostu nie widzi.

Jest z tym jednak jeden problem.

Opcja ta dostępna jest po pierwsze jedynie dla firm, a po drugie – jest płatna, i to wcale niemało.

Windows 7 Extended Security Updates (ESU) pozwoli na przedłużenie wsparcia dla wersji biznesowych systemu Windows 7 o maksymalnie dodatkowe trzy lata. Wsparcie będzie otrzymywać wtedy także przeglądarka Windows Explorer 11.

Co ważne, za każdy rok płacić będziemy oddzielnie… a także za każde stanowisko pracy. Ponadto każdy kolejny rok wsparcia będzie droższy niż poprzedni. Nie będzie to więc mały wydatek, zwłaszcza dla większych firm.

Windows 7 koniec wsparcia – podsumowanie

Jeśli korzystamy do tej pory z systemu Windows 7 koniec wsparcia nie będzie dla nas katastrofą, ale z pewnością uczyni użytkowanie tego systemu bardziej ryzykownym.

Jest to o tyle istotne, że nastąpi to już stosunkowo niedługo, a nie każdy pewnie o tym pamięta.

Najlepszą opcją w większości przypadków będzie więc przejście na nowszy system Windows, który wciąż oferuje wsparcie.

Author

Udostępnij