Strona głównaAplikacjeJak działa i do czego służy wirtualny komputer?

Jak działa i do czego służy wirtualny komputer?

AUTOR

Kategorie

Jak działa i do czego służy wirtualny komputer?

Maszyna wirtualna (VM) jest ściśle odizolowanym kontenerem oprogramowania, który może uruchamiać systemy operacyjne i aplikacje tak, jakby był to komputer fizyczny. Mimo, że do działania maszyny wirtualnej nie jest wymagany sprzęt, to nadal zawiera ona procesor, pamięć RAM, dysk twardy i kartę sieciową (NIC), tak jak komputer fizyczny.

Maszyny wirtualne umożliwiają firmom uruchamianie systemów operacyjnych, które zachowują się jak zupełnie odrębny komputer, w oknie aplikacji lub na pulpicie. Typowe zastosowania maszyn wirtualnych to uruchamianie oprogramowania wymagającego innego systemu operacyjnego lub testowanie aplikacji w bezpiecznym środowisku.

Jakie są korzyści z używania maszyny wirtualnej?

Możliwość korzystania z aplikacji i systemów operacyjnych bez konieczności posiadania sprzętu daje użytkownikom pewne korzyści w porównaniu z tradycyjnym komputerem. Korzyści z maszyn wirtualnych obejmują:

Kompatybilność

Maszyny wirtualne lub inaczej wirtualny komputer hostują swoje własne systemy operacyjne i aplikacje, wykorzystując wszystkie komponenty znajdujące się w komputerze fizycznym (płyta główna, karta VGA, kontroler karty sieciowej, itp.) Dzięki temu maszyny wirtualne są w pełni zgodne ze wszystkimi standardowymi systemami operacyjnymi x86, aplikacjami i sterownikami urządzeń. Można zatem uruchamiać wszystkie te same programy, które zwykle byłyby używane na standardowym komputerze x86.

Izolacja

Maszyny wirtualne współdzielą fizyczne zasoby komputera, ale pozostają od siebie odizolowane. Ta separacja jest głównym powodem, dla którego maszyny wirtualne tworzą bardziej bezpieczne środowisko do uruchamiania aplikacji w porównaniu z systemem niewirtualnym. Jeśli na przykład na serwerze działają cztery maszyny wirtualne i jedna z nich ulegnie awarii, pozostałe trzy pozostaną nienaruszone i będą nadal działać.

Niezależność sprzętowa

Maszyny wirtualne mogą być konfigurowane z wirtualnymi komponentami, które są całkowicie niezależne od fizycznych komponentów sprzętu bazowego. Maszyny wirtualne rezydujące na tym samym serwerze mogą nawet uruchamiać różne typy systemów operacyjnych. Niezależność sprzętowa pozwala na przenoszenie maszyn wirtualnych z jednego komputera x86 na inny bez konieczności wprowadzania zmian w sterownikach urządzeń, systemie operacyjnym czy aplikacjach.

Jakie są rodzaje wirtualizacji?

Maszyny wirtualne pozwalają zwirtualizować wszystkie tradycyjne elementy centrów danych lub infrastruktury IT. Pięć podstawowych typów wirtualizacji to:

Wirtualizacja sprzętu (Hardware virtualisation)

Wirtualizacja sprzętu, czasami nazywana wirtualizacją serwerów, pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych. Dzięki wirtualizacji, na jednej maszynie można uruchomić jednocześnie wiele różnych systemów operacyjnych.

Wirtualizacja oprogramowania

Dzięki wirtualizacji oprogramowania możemy stworzyć system komputerowy wyposażony w sprzęt, który umożliwia uruchomienie jednego lub więcej systemów operacyjnych gości na fizycznej maszynie gospodarza. Można również wirtualizować aplikacje i dostarczać je z serwera do urządzenia użytkownika końcowego, umożliwiając pracownikom dostęp do centralnie zarządzanych aplikacji podczas pracy zdalnej.

Wirtualizacja pamięci masowej

Dzięki konsolidacji wielu fizycznych urządzeń pamięci masowej, które są postrzegane jako jedno, wirtualizacja pamięci masowej może zwiększyć szybkość działania, poprawić równoważenie obciążenia i zmniejszyć koszty. Jest również przydatna w planowaniu przywracania sprawności po awarii, ponieważ dane z wirtualnej pamięci masowej można szybko zduplikować i przenieść do innej lokalizacji, co pomaga ograniczyć czas przestoju.

Wirtualizacja sieci

Wirtualizacja sieci łączy sprzęt w jedną, opartą na oprogramowaniu sieć wirtualną, tworząc wiele podsieci w tej samej sieci fizycznej. Umożliwia ona podział dostępnego pasma na wiele niezależnych kanałów, z których każdy może być przypisany do serwerów i urządzeń w czasie rzeczywistym. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z zalet zwiększonej niezawodności, szybkości sieci, bezpieczeństwa i lepszego monitorowania wykorzystania danych.

Wirtualizacja komputerów stacjonarnych

Wirtualizacja desktopów jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów wirtualizacji. Oddziela ona środowisko pulpitu od sprzętu komputerowego na zdalny serwer. Użytkownicy skorzystają z łatwej dostępności, lepszego bezpieczeństwa danych, łatwości zarządzania oraz oszczędności na kosztach licencji i aktualizacji oprogramowania.

Author

Udostępnij