Strona głównaAplikacjeWirus w komputerze – jak usunąć szkodliwe oprogramowanie?

Wirus w komputerze – jak usunąć szkodliwe oprogramowanie?

AUTOR

Kategorie

Internet to miejsce pełne niebezpieczeństw, a jednym z nich są wirusy komputerowe. To szkodliwe, niepożądane oprogramowanie, które może narobić wiele szkód w zależności od zakresu działania. Ten może być różny: od zablokowania urządzenia, przez usunięcie lub zaszyfrowanie części danych, aż po włamanie na konto bankowe i kradzież zgromadzonych na nim środków. Z wirusami w komputerze nie ma żartów – jak usunąć szkodliwe oprogramowanie i co zrobić, by skutecznie zabezpieczyć komputer przed kolejnymi infekcjami?

Czym są wirusy komputerowe?

Wirusy komputerowe to rodzaj tzw. malware, czyli szkodliwego oprogramowania, który instaluje się na urządzeniu bez wiedzy i zgody właściciela. Celem wirusa jest z reguły okradnięcie użytkownika komputera lub narobienie jak największych szkód. Są różne rodzaje malware – najczęściej spotykane rodzaje to adware (programy wyświetlające niechciane reklamy), ransomware (programy żądające okupu za odblokowanie zaszyfrowanych danych), trojany (programy umożliwiające zdalny dostęp hakerom) oraz keyloggery (programy kradnące hasła).

Wymieniliśmy jedynie kilka rodzajów wirusów komputerowych i choć niektóre z nich są dużo groźniejsze od innych, to z żadnym nie ma żartów. nawet zwykły program wyświetlający reklamy może okazać się trojanem, przez który haker uzyska dostęp do urządzenia i włamie się na konto bankowe, pozbawiając ofiarę oszczędności jej życia. Takie historie zdarzały się już wielokrotnie, dlatego trzeba się mieć na baczności i zadbać o jak najszybsze usunięcie wirusa komputerowego, a następnie odpowiednie zabezpieczenie urządzenia.

Jak skutecznie usunąć wirusa komputerowego?

Najprostszym sposobem na usunięcie wirusa komputerowego jest skorzystanie z antywirusa. W internecie znajdziemy dziesiątki tego rodzaju programów, z czego niektóre są darmowe, a inne płatne. W przypadku większości wirusów wystarczy skorzystanie z bezpłatnych antywirusów, choć w przypadku niebezpiecznego, rzadkiego malware może okazać się, że jest to niewystarczające. Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu antywirusowego należy go uruchomić i wykonać dokładne skanowanie systemu. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach program wykryje wszystkie wirusy i pozwoli je usunąć za pomocą kilku kliknięć myszki.

Niestety czasami wirus komputerowy całkowicie blokuje dostęp do systemu, przez co zainstalowanie antywirusa staje się niemożliwe. Można spróbować zrobić to w trybie awaryjnym, ale jeśli jest to niemożliwe, to pozostaje przeprowadzenie pełnego formatowania dysku, czyli usunięcie wszystkich danych znajdujących się na komputerze. Jeśli są tak cenne pliki, to można spróbować je uratować podpinając dysk do innego urządzenia, ale istnieje szansa, że nie uda się odzyskać zgromadzonych danych. W bardziej skomplikowanych sytuacjach radzimy skonsultować się z profesjonalnym serwisem informatycznym.

Jak zabezpieczyć komputer przed szkodliwym oprogramowaniem?

Zabezpieczenie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem jest bardzo proste – wystarczy zastosować się do kilku porad, by móc bezpiecznie korzystać z internetu. Po pierwsze, należy korzystać z firewalla. Z reguły wystarczy program wbudowany w system Windows. Po drugie, należy regularnie skanować system programem antywirusowym. Po trzecie, kluczowe jest regularne zmienianie haseł do bankowości internetowej i kont w mediach społecznościowych. Najlepiej robić to przynajmniej raz na rok, jeśli nie częściej. Po czwarte, nie wolno klikać w podejrzane linki i należy cały czas sprawdzać, czy znajdujemy się we właściwym serwisie internetowym. Stosowanie się do tych czterech porad to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem.

Author

Udostępnij