Strona głównaAplikacjeUśpienie komputera - Kiedy używać funkcji Shut Down, Sleep lub Restart w...

Uśpienie komputera – Kiedy używać funkcji Shut Down, Sleep lub Restart w systemie Windows

AUTOR

Kategorie

Jeśli Twój komputer działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows, w menu Start znajdziesz opcje Wyłącz, Uśpij i Uruchom ponownie. Jeśli chcesz poznać różnicę i wiedzieć, kiedy używać każdej z nich, oto nasz przewodnik …

Wyłączanie i szybkie uruchamianie w systemie Windows

Kiedy używać opcji Wyłącz, Uruchom ponownie i Uśpij w systemie Windows

W starszych wersjach systemu Microsoft Windows, Restart i Shut Down zarówno zamknęły programy i wyłączyły komputer, dość dużo, jak można się spodziewać.

Od Windows 8 Microsoft wprowadził nową funkcję o nazwie Fast Startup, która automatycznie włącza opcję szybkiego uruchamiania, gdy użytkownik kliknie przycisk Shut Down (chyba że ją wyłączysz – aby to zrobić, zobacz nasz film poniżej!).

Zaletą Fast Startup jest to, że został zaprojektowany tak, aby usunąć oczekiwanie na ponowną gotowość maszyny do użycia po jej wyłączeniu.

ALE

Windows 10 włącza opcję Fast Startup, gdy użytkownik kliknie Shut Down – ale, jak wiele osób odkryło, oznacza to, że nie wszystkie procesy są wyłączone z poprzedniej sesji. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku Shut Down with Fast Startup, Windows 10 zamyka wszystkie programy i pliki, ale nie zamyka jądra systemu Windows, czyli części, która pozwala oprogramowaniu i sprzętowi współpracować. Zamiast tego jądro systemu Windows jest zapisywane na dysku, więc uruchamianie systemu w razie potrzeby jest znacznie szybsze – ale może pozostawiać otwarte rzeczy, których nie chcesz (np. błędy z poprzedniej sesji).

Uruchom ponownie

Jeśli musisz rozwiązać jakieś błędy, zainstalowałeś aktualizacje lub nowe oprogramowanie, restart jest opcją, którą możesz wybrać z menu Start. Chociaż uruchomienie komputera może potrwać nieco dłużej, ponowne uruchomienie spowoduje wyłączenie wszystkich poprzednich procesów, w tym jądra systemu Windows.

Jeśli komputer się zawiesił lub wystąpił błąd – spróbuj klawiszy CTRL+ALT=DELETE
Możesz mieć wrażenie, że dobry kopniak powinien rozwiązać wszystkie nieszczęścia, jeśli twój komputer zamarzł lub pokazuje komunikat o błędzie! Rozwiązaniem nie jest wyłączenie komputera, ale ponowne uruchomienie (z powodów wyjaśnionych powyżej). Jeśli nie możesz dostać się do menu Start, zrób to poprzez przytrzymanie klawiszy CTRL+ALT+DELETE razem. To powinno przenieść Cię do ekranu blokady, aby dostać się i zrestartować.

Użytkownicy komputerów Mac

System operacyjny Mac oferuje podobne opcje jak Windows, więc użyj opcji Restart, jeśli komputer się zawiesza lub zainstalowałeś nowe oprogramowanie. Użyj Shut Down, jeśli nie zamierzasz używać komputera przez jakiś czas.

Kiedy używać trybu uśpienia
Korzystanie z trybu uśpienia gwarantuje, że programy i pliki będą gotowe do pracy zaraz po obudzeniu komputera. Wadą tego trybu jest to, że komputer nadal będzie zużywał trochę energii elektrycznej – dlatego można go używać, gdy nie ma Cię w domu przez godzinę lub dłużej – na przykład na spotkaniu lub podczas lunchu, ale przez dłuższy czas należy używać trybu Shut Down.

Jak wyłączyć funkcję szybkiego uruchamiania

Jak uniemożliwić uśpienie komputera Mac podczas działania Time Machine

Możesz powiedzieć Power Managerowi, aby nie usypiał komputera Mac podczas działania Time Machine. W tym przepisie pokażemy, jak dodać ten warunek do zdarzenia uśpienia. Time Machine to dołączone do systemu macOS rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Time Machine działa w tle i po cichu utrzymuje kopię Twoich plików i folderów na zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej. Zazwyczaj tym zewnętrznym urządzeniem jest mały, niedrogi dysk twardy podłączany do komputera za pomocą kabla USB. Jeśli nie masz jeszcze skonfigurowanego Time Machine na swoim Macu, gorąco polecam. Tworzenie kopii zapasowych jest niedrogie, prywatne i po skonfigurowaniu nie trzeba o tym więcej myśleć.

Time Machine został zaprojektowany do pracy na komputerze Mac, który jest włączany i wyłączany, usypiany i budzony. Można spodziewać się przerw i zmian w środowisku Maca, a Time Machine będzie wstrzymywać i wznawiać swoje zadania w razie potrzeby. W zależności od wersji, macOS będzie odkładał uśpienie wywołane bezczynnością, gdy Time Machine jest uruchomiony. Domyślnie Power Manager nie będzie odkładał uśpienia wyzwalanego bezczynnością, gdy działa Time Machine. Istnieją jednak środowiska, w których nadanie Time Machine priorytetu nad uśpieniem jest pożądane. Przyjrzyjmy się, jak nadać Time Machine priorytet nad uśpieniem wyzwalanym bezczynnością.

Author

Udostępnij