Strona głównaAplikacjeZabezpieczenie aplikacji hasłem - jak i kiedy?

Zabezpieczenie aplikacji hasłem – jak i kiedy?

AUTOR

Kategorie

W dobie smartfonów warto jest zadbać o odpowiednie zabezpieczenie telefonu i zainstalowanych na nim aplikacji. Dzięki temu chronimy nie tylko telefon przed potencjalną kradzieżą, ale również ograniczamy dostęp do wrażliwych danych osobowych czy do mobilnego banku. Telefony, które nie posiadają żadnych zabezpieczeń są pożądanym przez kieszonkowców towarem, łatwo bowiem bez komplikacji i większego wysiłku przeznaczyć taki telefon na sprzedaż. 

Zabezpieczenie aplikacji hasłem – czy warto?

Pierwszą rzeczą, która powinna mieć dla nas znaczenie jest ustawienie bezpośredniej blokady ekranu. Osoby, które szczególnie chronią swoją prywatność posiadają zabezpieczenie w postaci danych biometrycznych, które polegają na rozpoznaniu unikatowych linii papilarnych, siatkówki oka lub rysów twarzy. Stosowanie w miejscach publicznych PINu, który jest obligatoryjny dla większości urządzeń, naraża nas na podejrzenie sekwencji cyfr przez osobę trzecią lub kamerę.

Jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie naszych danych osobowych i innych wrażliwych informacji, warto zastanowić się nad ograniczeniem dostępu do aplikacji. Dzięki temu przed każdym wejściem we wskazaną w ustawieniach aplikację konieczne będzie wpisanie hasła lub zidentyfikowanie się danymi biometrycznymi. Możemy w ten sposób ochronić nasze środki na koncie bankowym po kradzieży, niejednokrotnie bowiem PINy do aplikacji nie różnią się wspomnianym wcześniej PINem blokującym ekran telefonu. Również będziemy mogli ograniczyć dostęp do wiadomości czy emaila osobom, którym udostępniamy telefon w celu jednorazowego skorzystania.

Bardzo ważnym jest jednak, by blokując aplikację hasłem numerycznym nie ustawiać takiego samego PINu jaki służy do odblokowania urządzenia. Bardzo podobna lub identyczna konfiguracja nie ograniczy dostępu osobie trzeciej, której udało się poznać PIN do smartfona.

W jaki sposób zabezpieczyć aplikację hasłem?

Aplikację można zabezpieczyć na różne sposoby. Najlepiej skonfigurować blokadę, by opierała się na danych biometrycznych. Skan twarzy czy linii papilarnych oszczędzi nasz czas i nie będzie zniechęcający do korzystania z ochrony. PIN numeryczny lub hasło mogą wymagają dodatkowej interakcji od użytkownika, co jest uciążliwe szczególnie w momencie, w którym trzymamy telefon tylko w jednej ręce.

Dobrze jest wiedzieć, że możemy zablokować nie tylko dostęp do aplikacji, ale również ich instalację bez poświadczeń właściciela. Unikamy tym samym instalacji wirusów, które mogą uszkodzić urządzenie. Zabezpieczenie możemy ustawić także przed każdym skorzystaniem z karty płatniczej podpiętej do telefonu. Potencjalna kradzież smartfona nie będzie wiązała się z utratą środków na koncie, zanim zdążymy skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę.

System Android

W urządzeniach niektórych producentów (np. Xiaomi) istnieje możliwość blokady aplikacji bezpośrednio z poziomu ustawień: Ustawienia > Biometria i zabezpieczenia > Mój sejf.

Jeśli zakładka zabezpieczeń nie jest dostępna w danym urządzeniu, można zainstalować nakładkę AppLock. Jesteśmy również w stanie zablokować jej odinstalowanie, które pozwoliłoby na obejście ochrony.

System iOS

Firma Apple umożliwia blokowanie bezpośrednio z konta Apple ID, które jest obligatoryjne dla wszystkich użytkowników. Poniżej została przedstawiona ścieżka do ustawienia hasła na wybrane dane w telefonie:

Logowanie na stronie appleid.apple.com > Logowanie i zabezpieczenia > Hasła aplikacji > Wygeneruj hasło aplikacji/Dodaj.

Author

Udostępnij