Strona głównaTechnologie na co dzieńAmazon S3 - usługa pamięci masowej, którą trzeba znać

Amazon S3 – usługa pamięci masowej, którą trzeba znać

AUTOR

Kategorie

Amazon S3 jest popularną usługą pamięci masowej, z której korzysta wiele bardzo dużych firm, w tym sam Amazon. Jeśli zastanawiamy się, jaką usługę tego typu wybrać, S3 jest rozwiązaniem, z którym zdecydowanie warto zapoznać się bliżej.

Znajomość tej usługi i umiejętność korzystania z niej może przydać się czy to do indywidualnych projektów, czy do zadań w pracy. Poniżej omówimy, czym ona dokładnie jest, jak działa i co sprawia, że jest warta uwagi. Zapraszamy!

Czym jest i do czego służy S3?

„S3” w nazwie usługi Amazon S3 to skrót od „Simple Storage Services”. Jak już wspomnieliśmy, jest to usługa pamięci masowej, przeznaczona do przechowywania danych, a także zarządzania nimi. Uzyskując dostęp do zasobów Amazona, możemy uniknąć samodzielnego zakupu i konfiguracji pamięci masowej, która dodatkowo zajmuje cenne miejsce w biurze.

Wynajmowanie pamięci masowej jest często spotykaną praktyką wśród firm różnego rodzaju, które chcą ograniczyć czas i energię poświęconą na zarządzanie takimi aspektami, jak właśnie pamięć masowa, ale nie tylko. Amazon oferuje także wiele innych usług dla programistów, w tym takie, które można bez problemu zintegrować z usługą S3, tym samym jeszcze bardziej ułatwiając sobie pracę.

Dlaczego warto korzystać z usługi Amazon Simple Storage Services?

Największą zaletą usługi Amazon S3 jest to, jak bardzo przyjazna jest użytkownikowi. W przeciwieństwie do wielu usług oferujących przestrzeń w chmurze, nie stawia ona użytkownikowi żadnego limitu danych. Nie ma na przykład różnych planów oferujących po 100, 500 czy 1000 GB. Nie trzeba się więc przejmować tym, aby pilnować zużycia przestrzeni i odpowiednio szybko dokupić dodatkową, jeśli zaczniemy się zbliżać do niebezpiecznej granicy.

Jeśli nie ma żadnych limitów, to jak właściwie działa Simple Storage Services? To proste – użytkownik płaci za taką ilość przestrzeni, którą wykorzystał. Może jej wykorzystać, ile tylko mu się podoba (z tym, że pojedynczy plik nie może ważyć więcej niż 5 terabajtów), natomiast oczywiście im większe zużycie, tym większy koszt usługi. Nie znajdziemy się jednak dzięki temu w sytuacji, gdy z konieczności zakupiliśmy pakiet 500GB, ponieważ niższy był za mały i zużywamy z tego tylko 300 GB, ale musimy płacić za całość.

Dodatkowo warto wspomnieć, że S3 jest usługą bardzo stabilną i bezpieczną, a w razie jakichkolwiek problemów z danymi można skorzystać z kopii zapasowej, która została automatycznie utworzona. Jak już wspomnieliśmy, usługa Simple Storage Services może zostać wykorzystana w połączeniu z innymi usługami Amazona, ale nie tylko – można ją również podłączyć do usług innych firm.

Author

Udostępnij