Każdy kiedyś stawiał pierwsze kroki w danej dziedzinie i musiał uczyć się podstaw. Nie inaczej jest z audiofilami. Fani wysokiej jakości muzyki, którzy chcą bardziej wgłębić się w ten temat, z pewnością szybko natrafią na takie sformułowanie, jak “Hi-Fi”. Na pierwszy rzut oka może ono nic im nie mówić, a jest bardzo istotne i będzie przewijać się na różnorakich forach czy blogach o tematyce audio bardzo często.
Czym jest sprzęt audio Hi-Fi?
Hi-Fi to skrót od angielskiego zwrotu High Fidelity, czyli w wolnym tłumaczeniu wysoka wierność. Chodzi tutaj o wysoką wierność względem oryginału, a więc w praktyce po prostu wysoką jakość. Tańszy sprzęt, który do kategorii Hi-Fi nie należy, ma tendencję do brzmienia płasko i mocnego zaszumienia, w przypadku sprzętu Hi-Fi oczywiście nie możne o czymś takim być mowy.
Swego czasu sformułowano pewne formalne, ściśle określone wymagania, które sprzęt powinien spełniać, aby móc zakwalifikować go jako High Fidelity (między innymi w zakresie pasma przenoszenia), ale obecnie raczej ma to charakter ciekawostki.
Należy wspomnieć, że sprzęt Hi-Fi z zasady nie należy do najtańszych – biorąc pod uwagę wspomnianą niezwykle wysoką jakość dźwięku, nie ma w tym nic dziwnego. Wielu osobom może się on kojarzyć przede wszystkim z kolumnami, natomiast składają się na niego także inne elementy, takie jak odtwarzacze, wzmacniacze, tunery i nie tylko.
Gdzie można kupić sprzęt audio Hi-Fi?
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem sprzętu audio Hi-Fi, jest jedno miejsce, w które powinniśmy się udać w pierwszej kolejności, a mianowicie salon audio Hi Fi. Nie tylko znajdziemy tam wysokiej jakości, renomowany sprzęt do odtwarzania muzyki, ale też będziemy mogli go przetestować w odpowiednich warunkach.
Biorąc pod uwagę, że sprzęt Hi-Fi to z reguły jednocześnie sprzęt Hi-End (High End, czyli z najwyższej półki – tutaj chodzi przede wszystkim o cenę, natomiast łączy się ona zazwyczaj z wysoką jakością), nie jest to mało znaczący zakup, którego można dokonać “na ślepo”. Stąd też warto udać się do takiego salonu i przekonać się, jak gra dane urządzenie przed zakupem. Oczywiście, jeśli już jesteśmy pewni jakiegoś urządzenia i nie czujemy takiej potrzeby, możemy załatwić sprawę także w sieci.
Warto wspomnieć, że wszelkiej maści spółki, fundacje i inne organizacje często decydują się na leasing sprzętu audio, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie, a przy tym bardzo korzystne pod kątem finansowym. Pozwala ono bowiem od razu uzyskać dostęp do sprzętu, ale spłacać go w trybie ratalnym, a co więcej w wielu przypadkach także dokonać optymalizacji podatkowej.