Strona głównaTechnologie na co dzieńTechnologia ubieralna co to jest i czy warto w nią inwestować?

Technologia ubieralna co to jest i czy warto w nią inwestować?

AUTOR

Kategorie

Technologia otacza nas już ze wszystkich stron. Coraz częściej decydujemy się na inteligentne telewizory, lodówki, tostery, czajniki i multum innych „smart” sprzętów domowych. Często są to bardzo wygodne rozwiązania, które na różne sposoby ułatwiają codzienne życie. Nic dziwnego, że technologia zaczęła przenikać także do naszego ubioru. Nie wystarcza nam już smartfon w kieszeni – coraz większą popularność zyskują inne gadżety, które cały czas mamy na sobie. W takim razie co to jest technologia ubieralna? Czy warto wydawać na nią pieniądze?

Smartwatche i smartbandy

Technologia ubieralna to taka, którą możemy założyć na siebie jako gadżet czy część ubioru. Smartwatche i smartbandy to obecnie najpopularniejsze formy technologii ubieralnej. Nie jest już rzadkością spotkanie kogoś z inteligentnym zegarkiem czy opaską. Dlaczego? Jest to bardzo komfortowe i nie utrudnia ruchu, a może w wielu kwestiach pomóc. Nie bez znaczenia jest także fakt, że część z nich jest bardzo estetyczna i funkcjonuje także jako ozdoba nadgarstka. Warto jednak wiedzieć, że smartwatch i smartband oznaczają coś innego i te nazwy nie powinny funkcjonować zamiennie. Smarwatch ma znacznie więcej funkcji i dzięki niemu możliwe jest częściowe zastąpienie połączonego z nim telefonu. Na przykład poprzez na przykład pisanie SMSów z poziomu ekranu zegarka. Wiąże się to jednak z wyższą ceną. Za to smartbandy mają formę opasek, a ich działanie jest zwykle ograniczone do pokazywania godziny i zbierania danych wydolnościowych (pulsu i przebytego dystansu). Do tego za pomocą niektórych z nich można sterować odtwarzaniem muzyki z połączonego z nimi smartfona, a także otrzymywać powiadomienia o otrzymanych wiadomościach. Na ogół są stosunkowo tanim rozwiązaniem, które poleca się przede wszystkim fanom aktywności fizycznej.

Inne formy technologii ubieralnej

Jest to dział technologii, który cały czas się rozwija. Bez przerwy testowane są nowe rozwiązania, jednak wszystkie z nich docierają do szerokiego grona konsumentów. Stworzono między innymi inteligentne pierścionki, które wibrowały w momencie otrzymania wiadomości tekstowej, a także koszulki, które śledziły stan noszącego.

Czy technologia ubieralna jest potrzebna

Za najbardziej użyteczne można uznać smartwatche, ale przecież i bez nich można się bez problemu obejść. Warto pamiętać, że korzystając z tego typu technologii dzielimy się z jej autorami szeregiem prywatnych informacji o nas i naszej aktywności. Jeśli jednak ciekawią nas takie gadżety i sądzimy, że naprawdę są w stanie polepszyć jakość naszego życia, to być może warto w nie zainwestować.

Niedługo nie będziemy już pytać co to jest technologia ubieralna, ponieważ jest coraz większa szansa, że powoli zacznie dominować nasze życie. Chociaż trzeba przyznać, że nie każda jej forma się przyjmuje, na przykład inteligentne okulary od Google, które okazały się całkowitą porażką.

Author

Udostępnij