Strona głównaTechnologie na co dzieńBateria w laptopie – co zrobić, żeby wytrzymała jak najdłużej?

Bateria w laptopie – co zrobić, żeby wytrzymała jak najdłużej?

AUTOR

Kategorie

Poszczególne komponenty w laptopach i komputerach osobistych nie są niezniszczalne. Nieważne, jak bardzo o nie dbamy – w pewnym momencie niewątpliwie odmówią nam posłuszeństwa. Jednak, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, będziemy w stanie przynajmniej wydłużyć ich żywotność. Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku dysków twardych, ponieważ ich późniejsza naprawa jest niezwykle ciężka (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/). Inny istotny komponent, który cechuje się stosunkowo niewielką wytrzymałością, to bateria w laptopie. Co możemy zrobić, żeby posłużyła nam jak najdłużej?

Nie podłączaj ładowarki cały czas

Wiele osób nigdy nie odłącza laptopa od ładowania – i jest to spory błąd, który działa szkodliwie na żywotność baterii. Żeby wydłużyć jej życie, powinniśmy utrzymywać poziom baterii w laptopie na poziomie od 20% (a najlepiej od 40%) do 80%. Podobnie jest zresztą w przypadku bateriach w telefonach komórkowych i wielu innych urządzeniach.

Bardzo złym pomysłem jest również całkowite rozładowywanie baterii, a następnie naładowywanie jej „do pełna”. Kiedyś często można było znaleźć taką rekomendację, więc nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób nie tylko nie wydłużymy życia baterii, ale także możemy ją po prostu popsuć.

Unikaj wysokich temperatur

Przegrzanie baterii to szybka droga do skrócenia jej żywotności. Chodzi tu nie tylko o pozostawienie baterii w słonecznym, gorącym miejscu (na przykład w samochodzie lub na parapecie), ale także zbytnie jej nagrzanie poprzez obciążanie laptopa zasobożernymi programami, aplikacjami i grami.

W tym pierwszym przypadku schemat działania jest prosty – po prostu powinniśmy takich sytuacji całkowicie unikać, a jeśli już się zdarzą, jak najszybciej usunąć baterię z gorącego, nasłonecznionego miejsca. Jednak jak postępować w drugim przypadku? Nie możemy przecież całkowicie zrezygnować z grania czy wykorzystywania potężnych aplikacji. Wystarczy jednak, że na bieżąco będziemy monitorować temperaturę baterii, a kiedy wyda się zbyt wysoka, odłączymy ją na jakiś czas i pozwolimy jej ostygnąć.

Przy okazji warto pamiętać o tym, aby przegrzać całego urządzenia, czyli przede wszystkim nie zasłaniać wentylatorów laptopa, na przykład stawiając go na kolanach czy na kocu.

Oczywiście, działań pozwalających na wydłużenie życia baterii jest znacznie więcej, jednak na tych dwóch powyższych powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności. Jak wspomniano na początku, bateria nie jest jednak jedynym komponentem w laptopie, który po jakimś czasie może odmówić nam posłuszeństwa. Warto zadbać także o dysk twardy, aby nie musieć później borykać się z jego naprawą (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/), która jest uciążliwa, a w wielu przypadkach nawet całkowicie niemożliwa.

Author

Udostępnij