Strona głównaTechnologie na co dzieńC a C++, Java a JavaScript, C++ a C# - różnice

C a C++, Java a JavaScript, C++ a C# – różnice

AUTOR

Kategorie

W artykule zostaną przedstawione różnice pomiędzy językami programowania w przypadku, gdy występują pomiędzy nimi niewielkie różnice lub w przypadku podobieństwa nazw. W celu pełniejszego przedstawienia sytuacji zostanie również przedstawione skąd wynikają te błędy.

C a C++

Różnica pomiędzy tymi dwoma językami programowania jest teoretycznie najmniejsza. C i C++ są w zasadzie identyczne co do podstaw składniowych. Istotną różnicą jest jednak fakt, że C jest chętniej używane w przypadku programowania mikroprocesorów, ogólnie elektroniki niższego poziomu. C++ coraz bardziej rozwijał się z kolejnymi wersjami i gdy mówimy już o nowoczesnym C++, to jesteśmy bardzo daleko od oryginału. Ten posiada np. klasy, wątki, szablony, które są istotną częścią języka, której nie ma w czystym C.

C++ a C#

Różnice pomiędzy C++ a C# są mniej subtelne niż w przypadku C i C++. Literka C w nazwie nie jest przypadkiem. Takie same składniowo pętle, deklarowanie funkcji, deklarowanie zmiennych. Podobieństw jest dużo. Również nazwa jest zabawą słowną, gdyż # wygląda jak cztery plusy, a w muzyce # jest podwyższeniem dźwięku. Z drugiej strony C Sharp (C Sharp to właśnie C#) w koncepcji jest bardziej zbliżony do Javy i został zaprojektowany właśnie korzystając tego języka. C# (tak samo jak Javę) wyróżnia obiektowość.

W C++ możemy tworzyć klasy (jako wzorzec tworzenia obiektów) i obiekty (przedstawicieli klasy), ale C# poszedł o krok dalej i obowiązkowo wszystko tworzy się na podstawie klas i obiektów. To sprawia, że wiele mechanizmów jak dziedziczenie, hermetyzacja, polimorfizm należą do podstawowych aspektów nowszej wersji w stosunku do C++. Z drugiej strony nie ma np. wskaźników powszechnie używanych w C++.

Java a JavaScript

Wielu początkujących adeptów programowania myli nazwy Java i JavaScript. Nic dziwnego, nazwy tych języków są do siebie zbliżone. Należy jednak uważać, gdyż Java i JavaScript to dwa kompletnie różne języki programowania. podobieństwo nazwy wynika z inspiracji JS, który wynika z popularności Javy w okresie powstawania języka skryptowego. Właśnie podstawową różnicą jest to, że JavaScript jest językiem skryptowym, a Java jest językiem interpretowanym.

Zakres zastosowań również jest inny. Mimo że jedna i druga technologia najczęściej używana jest w kontekście aplikacji internetowych, to główne zadania Javy dotyczą mechaniki działania witryny, a JavaScript jest odpowiedzialny przede wszystkim za aspekty wizualne. Co prawda wraz z rozwojem JSa uległo to pewnej zmianie i przy zastosowaniu frameworka Node.js (ciągle zyskującego na popularności) można tworzyć mechanikę działania strony internetowej. Z założenia jednak języki mają różne zastosowania. Ogólnie mówiąc ilość podobieństw jest o wiele mniejsza niż różnic. Błędy wynikają przede wszystkim z podobieństwa nazwy.

Author

Udostępnij