Uszkodzenie dysku twardego zawsze będzie nieprzyjemną sytuacją. Zwłaszcza, jeśli nie zachowaliśmy nigdzie kopii danych, a są one dla nas istotne i chcielibyśmy je odzyskać. Czasami możliwa będzie naprawa dysku twardego domowymi metodami, jednak nie każdy jest gotowy się tego typu działań podjąć. Niektórzy po prostu wolą oddać sprzęt do specjalisty. Dzięki temu nie muszą obawiać się, że tylko jeszcze bardziej pogorszą sytuację jakimikolwiek próbami naprawy. Powstaje jednak pytanie: jaki będzie koszt takiej profesjonalnej naprawy? Ile kosztuje naprawa dysku przez eksperta?
Dysków twardych z reguły się nie naprawia
Pamięć jest obecnie znacznie tańsza niż jeszcze kilka lat temu, zwłaszcza w przypadku dysków HDD. Już za kilkaset złotych można mieć dysk o pojemności kilku terabajtów, co przeciętnej osobie powinno wystarczyć nawet na lata. Jeśli same dyski są takie takie, to oczekiwalibyśmy, że ich naprawa również będzie tania, prawda? Nic bardziej mylnego.
Prawda jest taka, że naprawa dysku twardego na ogół po prostu w ogóle nie jest wykonywana. Jest to bardzo nieopłacalne i czasochłonne zajęcie, które niekoniecznie musi się udać i nawet jeśli naprawiający jest specjalistą w swoim fachu, jest spora szansa, że tylko pogorszy sytuację. Biorąc pod uwagę wspomniany powyżej fakt, że pamięć jest obecnie bardzo tania, naprawianie dysków zupełnie się nie opłaca. Znacznie taniej i szybciej jest kupić nowy.
Co z danymi na zepsutym dysku?
Sam zepsuty dysk z reguły możemy przeboleć, ponieważ jest to zazwyczaj strata rzędu kilkuset złotych. Gorzej, jeśli znajdowały się na nich dane, które kategorycznie potrzebujemy odzyskać. To na szczęście jest już możliwe, chociaż nie będzie to w większości przypadków tanie. Dużo zależy od tego, jak rozległe jest uszkodzenie i jakiego jest ono typu.
Możemy wyróżnić trzy typy uszkodzeń dysków twardych: uszkodzenia logiczne, uszkodzenia elektroniki i uszkodzenia mechaniczne. Najtańsze (około 300 złotych) z reguły jest odzyskanie danych po uszkodzeniu logicznym dysku. Mowa tu na przykład o sytuacji, w której system został sformatowany lub któraś partycja dysku została uszkodzona.
Nieco więcej zapłacimy, jeśli problemem jest uszkodzenie elektroniki dysku. Może to być nawet 1000 złotych.
Najdroższe jest oczywiście odzyskiwanie danych z dysku uszkodzonego mechanicznie, ponieważ wymaga to przekładania części od dysków-dawców. W zależności od rozległości urządzenia koszt takiego odzyskania danych wynieść może sporo ponad 1000 złotych, nie licząc kosztu dysków-dawców. W takim przypadku warto się zastanowić, czy te dane są dla nas aż tak cenne.
Co powoduje uszkodzenie dysku twardego?
Istnieje wiele przyczyn uszkodzenia dysku twardego i utraty danych. Niektóre z najczęstszych przyczyn to przepięcia, niewłaściwa obsługa, fizyczne uszkodzenia spowodowane upuszczeniem komputera lub urządzenia zewnętrznego, pola magnetyczne i wyładowania elektrostatyczne. Skoki napięcia mogą spowodować awarię lub uszkodzenie dysku twardego. W niektórych przypadkach uszkodzenie pola magnetycznego jest spowodowane skokiem napięcia, który powoduje utratę danych. Po wystąpieniu przepięcia, kolejną przyczyną uszkodzenia danych jest niewłaściwa obsługa, która może prowadzić do trwałej utraty informacji, a czasem nawet do całkowitej utraty danych. Niektóre uszkodzenia fizyczne można zaobserwować na zewnątrz.
Typowe rodzaje uszkodzeń dysku twardego i ich poprawki
Dyski twarde to jeden z najważniejszych elementów komputera. Powinieneś wiedzieć, jak je naprawić, jeśli kiedykolwiek ulegną uszkodzeniu.
Najczęstsze rodzaje uszkodzeń dysku twardego są spowodowane nagłymi przerwami w dostawie prądu, wirusami i infekcjami złośliwym oprogramowaniem. W rezultacie wiele osób doświadczyło następujących komunikatów o błędach:
- nie znaleziono dysku;
- nie można odczytać z dysku;
- dysk nie jest sformatowany;
- złe bloki na dysku.
Jeśli widzisz którykolwiek z tych błędów, czas jak najszybciej naprawić dysk twardy.
Jak zapobiegać utracie danych z powodu przyszłej awarii dysku twardego i innych przypadków uszkodzenia danych?
Rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych jest koniecznością dla każdego użytkownika komputera. To najlepszy sposób na zapobieganie utracie danych. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych. Jednak większość z nich nie jest przyjazna dla użytkownika i wymaga pewnej wiedzy technicznej do skonfigurowania i użytkowania. Dlatego ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie, które jest łatwe w użyciu i zapewnia wszystkie potrzebne funkcje.
Znaczenie regularnej konserwacji dysku twardego
Dyski twarde to jeden z najważniejszych elementów systemu komputerowego. Przechowuje wszystkie dane znajdujące się na twoim komputerze. Dlatego konieczne staje się dbanie o te dyski twarde poprzez regularną konserwację i korzystanie z niezawodnych narzędzi do naprawy i odzyskiwania dysków twardych.
Istnieje wiele powodów, dla których może być konieczne użycie takiego narzędzia. Jednym z nich jest sytuacja, w której przypadkowo usunąłeś niektóre ważne pliki lub foldery na dysku twardym i chcesz je odzyskać bez konieczności ponownej instalacji całego oprogramowania. Innym powodem może być obecność wirusa w systemie, który uszkodził dane na dysku, co można naprawić za pomocą narzędzia do odzyskiwania.