Strona głównaTechnologie na co dzieńJak przedłużyć życie laptopa – proste sposoby

Jak przedłużyć życie laptopa – proste sposoby

AUTOR

Kategorie

Każdy właściciel laptopa z pewnością chciałby, aby jego sprzęt posłużył mu jak najdłużej. Nie oszukujmy się, jest to dość drogi sprzęt i warto zadbać o to, aby jego żywotność była po prostu jak najdłuższa. Być może laptopy nie są tak „mocne” i wytrzymałe jak komputery, ale przy odrobinie wiedzy na temat tego, jak się z nimi obchodzić możemy przedłużyć ich żywot nawet o kilka lat. W jaki sposób? Już mówimy.

Zadbaj o odpowiednie chłodzenie

Jednym z grzechów głównych użytkowników laptopów jest zaniedbanie kwestii chłodzenia sprzętu. Z pewnością każdy z nas nie raz pracował z laptopem na kolanach, a co gorsza na kołdrze. Niestety czas się odzwyczaić od tej wygody i wziąć pod uwagę „zdrowie” swojego sprzętu. Laptop, który stale będzie miał zasłonięte otwory wentylacyjne i będzie leżał na miękkiej, lecz nieprzepuszczającej powietrza powierzchni prędzej czy później się przegrzeje. Większość podzespołów laptopa nie lubi się z ekstremalnymi temperaturami i bardzo szybko psują się, jeśli nie zadbamy o chłodzenie sprzętu.

Aktualizuj system

Niektórzy użytkownicy laptopów bagatelizują kwestię przeprowadzania aktualizacji systemu. Chyba nie musimy wspominać, że takie zachowanie może skrócić żywotność laptopa, prawda? Aktualizacja systemu nie zajmuje sporo czasu, a do tego cały proces jest na tyle intuicyjny, że każdy z łatwością sobie z nim poradzi. Jeśli więc Twój laptop wyświetla informację o aktualizacji, to nie bagatelizuj jej!

Dbaj o baterię

Cała idea posiadania laptopa polega na tym, że możemy go z łatwością przenieść w dowolne miejsce i korzystać z niego nawet w momencie, gdy nie jest podłączony do prądu. Warunek jest jednak jeden, jego bateria musi być sprawna i aby tak było, musimy o nią odpowiednio zadbać. Staraj się nie rozładowywać sprzętu do zera oraz nie trzymaj go stale pod ładowarką. W momencie, gdy bateria naładuje się do 100%, odłącz sprzęt i korzystaj z niego tak długo, aż poziom baterii spadnie przynajmniej o połowę.

Serwisuj sprzęt

Każdy sprzęt warto raz na jakiś czas oddać na „przegląd” – podobnie jak auto. Laptopy potrafią być kapryśne i często wymagają czyszczenia wentylacji czy chociażby opróżniania dysku ze zbędnych programów. Jeśli się na tym nie znasz, powinieneś zostawić to zadanie w rękach profesjonalistów https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/kontakt, którzy za Ciebie zadbają o Twojego laptopa. Serwisowanie laptopa nie kosztuje dużo i wystarczy, że zadbasz o to przynajmniej raz na rok. Dzięki temu będziesz mógł dłużej cieszyć się swoim sprzętem i korzystać z niego bez problemu.

Jak zapobiegać osadzaniu się kurzu na laptopie?

Cząsteczki kurzu i brudu mogą być uciążliwe dla wielu osób, zwłaszcza tych, którzy pracują przy swoich biurkach. Nagromadzenie tych cząstek może skutkować bałaganem i niezorganizowaną przestrzenią roboczą. Aby zapobiec osadzaniu m.in. na ekranie laptopa, ważne jest, aby nie jeść przy biurku. Spowoduje to opadnięcie cząstek jedzenia na biurko i przyciągnięcie większej ilości kurzu. Ponadto zawsze dobrze jest posprzątać po sobie, gdy skończysz korzystać z komputera przez cały dzień, ponieważ cząsteczki jedzenia mogą przyciągać owady. Staraj się regularnie wycierać kurz ze sprzętu, dzięki temu Twój laptop zostanie utrzymany w czystości.

Jak zapobiegać awariom?

Żyjemy w cyfrowym świecie, a urządzenia, z których korzystamy na co dzień, stały się integralną częścią naszego życia. Jednak nie jest łatwo utrzymać te urządzenia bez zakłóceń przez cały czas. Niektóre z najczęstszych problemów z komputerami to awarie, spowolnienia i zawieszanie się. Te problemy mogą być związane z problemami z oprogramowaniem lub sprzętem.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na to jest utrzymanie systemu w czystości. Najlepszym sposobem na to jest zainstalowanie na komputerze programu takiego jak CCleaner, czy też innego tego typu programu. 

Jak chronić swoje dane przed hakerami i kradzieżą tożsamości?

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby być świadomym danych, które umieszczasz na swoim komputerze. Nie należy zostawiać laptopa otwartego i bez nadzoru. Może to prowadzić do tego, że niechciane osoby uzyskają dostęp do Twoich danych i wykorzystają je do własnych celów. Istnieje wiele sposobów ochrony danych przed hakerami, ale najlepszym sposobem jest posiadanie silnego hasła. 

  1. Upewnij się, że masz silne hasło do wszystkich kont, których używasz na swoim laptopie. Utrudni to komuś innemu uzyskanie do nich dostępu bez znajomości hasła; 
  2. Miej oko na to, jakie aplikacje są instalowane na twoim laptopie, a także jakie aktualizacje są na niego pobierane. Zezwalaj tylko na aplikacje, którym ufasz i które aktualizują je, gdy aktualizacja jest dostępna;
  3. Nie zostawiaj laptopa bez nadzoru i podłączonego do zasilania, zwłaszcza gdy go nie używasz;
  4. Wyłącz Wi-Fi, jeśli z niego nie korzystasz lub korzystasz z sieci publicznych do dostępu do Internetu.

 

I to tyle. Jeśli będziesz trzymać się naszych rad, Twój laptop z pewnością będzie służył Ci przez wiele lat.

Author

Udostępnij