Strona głównaTechnologie na co dzieńJak zablokować reklamy w przeglądarce Firefox?

Jak zablokować reklamy w przeglądarce Firefox?

AUTOR

Kategorie

Przyszło nam wszystkim żyć w bardzo specyficznych czasach, które charakteryzują się przede wszystkim tym, że każdy człowiek w życiu codziennym jest atakowany przez dziesiątki, setki bodźców zabiegających usilnie o naszą uwagę. Billboardy, ulotki, plakaty, neony – nietrudno jest poczuć się przez to wszystko odrobinę przytłoczonym. W sytuacji takiego przytłoczenia chciałoby się tylko odpocząć, zrelaksować, na przykład przy komputerze. Siadamy zatem, włączamy przeglądarkę Firefox lub dowolną inną… I tu pojawia się problem: dosłownie każda strona internetowa jest obecnie najeżona reklamami, ale świat wirtualny jest o tyle lepszy od realnego, że z tym problemem można skutecznie zawalczyć.

Jak zablokować reklamy w Firefoxie?

Szczęśliwie, nie jest to zbytnio skomplikowane, choć bezdyskusyjnie wymaga wykazania pewnej inicjatywy. Przede wszystkim, należy zlokalizować przycisk „Ustawienia” – to te trzy poziome paski w prawym górnym rogu ekranu, tuż obok przycisku do wyświetlenia zakładek, historii i pobranych plików, a także obok przycisku do konfigurowania paneli bocznych. Klikamy w „Ustawienia” i z dosyć bogatej palety opcji wyszukujemy „Dodatki” – dla ułatwienia można zaznaczyć, że opcja ta jest ubarwiona symbolem prostego puzzla. Po kliknięciu w tę opcję domyślnie ukażą nam się motywy zainstalowane dla naszej przeglądarki, które można dowolnie zmieniać. Aby przybliżyć się do całkowitego zablokowania reklam w Firefoxie, musimy jednak skierować się do zakładki „Rozszerzenia”, dostępnej po lewej stronie ekranu. Surowe, świeżo zainstalowane przeglądarki nie dysponują żadnymi rozszerzeniami, więc nie da się ich tak po prostu włączyć, trzeba je najpierw pobrać.

Samo pobieranie również nie jest zbyt skomplikowaną czynnością

Kiedy już dostaniemy się do zakładki „Rozszerzenia”, w prawym górnym roku możemy zobaczyć pasek wewnętrznej wyszukiwarki Firefoxa. Wpisujemy weń frazę typu „block ad”. Otworzy się wtedy zupełnie nowa karta z niezwykle bogatym archiwum wszelkich dodatków do przeglądarki. Aby zablokować reklamy w Firefoxie, trzeba się skierować po konkretną aplikację. Szczęśliwie, lista takowych wyświetla nam się po wpisaniu wspomnianej wcześniej frazy.

Wybór aplikacji do blokowania reklam w Firefoxie jest dosyć obszerny

Już na pierwszej stronie wyszukiwania mamy dostępnych dwadzieścia pięć aplikacji. Czy wszystkie są równie dobre i warte uwagi? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Najłatwiej jest pokierować się głosem ludu i pobrać tę aplikację, którą pobrało najwięcej użytkowników. Na tę chwilę jest to „AdBlock for Firefox”, któremu zaufało ponad milion użytkowników. Oczywiście można też skorzystać z mniej popularnych aplikacji, takich jak „Adguard AdBlocker”. Jeśli chcemy zablokować reklamy w Firefoxie, ale tylko na konkretnej stronie, istnieją aplikacje blokujące reklamy konkretnie na Facebooku czy YouTube.

Blokowanie reklam w Firefoxie nie jest zatem tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W praktyce jest kwestią kilku kliknięć – warto zainwestować parę minut w ustawienie tych wszystkich opcji, aby cieszyć się internetem wolnym od namolnych reklam.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu

Dobrze jest wiedzieć, jak zablokować reklamy w Firefoxie. Są one w końcu nie tylko namolne i irytujące, ale też mogą być nawet niebezpieczne (na przykład poprzez przekierowywanie do stron najeżonych wirusami). Jednak ta jedna czynność to nie wszystko co powinniśmy zrobić, aby upewnić się, że jesteśmy bezpieczni w Internecie. Absolutną podstawą jest posiadanie dobrego programu antywirusowego zainstalowanego na komputerze. Chociaż zainwestowanie w swoje bezpieczeństwo jest świetnym pomysłem, to nawet za darmo można znaleźć w miarę akceptowalne opcje. W każdym razie nawet słaba ochrona jest lepsza od jej całkowitego braku. Po zainstalowaniu programu antywirusowego należy sprawdzić, czy na pewno w ustawieniach jest włączony jego automatyczny start po uruchomieniu systemu. Poza tym warto także zaznaczyć automatyczną aktualizację bazy wirusów i dokonać pierwszego pełnego skanowania systemu. Wiele programów antywirusowych ma także swoje wtyczki do zainstalowania w przeglądarkach internetowych, które na przykład ostrzegają przed podejrzanymi stronami. Dodatkowo do każdej przeglądarki, z Firefoxem włącznie, łatwo i bezpłatnie dostępny jest szereg wtyczek VPN, które pozwalają na pozorną zmianę swojej lokacji. Dzięki temu właściciele stron, na które wchodzimy, nie znają naszego adresu IP i nie są w stanie ustalić naszego miejsca pobytu. Mądrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z darmowego lub płatnego menadżera haseł zamiast zapamiętywania ich w przeglądarce. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań możemy mieć niemal całkowitą pewność, że jesteśmy bezpieczni w Internecie. Wiedza o tym, jak zablokować reklamy w Firefoxie to tylko pierwszy krok. Kolejne wcale nie są jednak takie skomplikowane, jak mogłyby się wydawać.

Nie dawaj się nabrać na proste podstępy

Czasami nawet najlepszy program antywirusowy nie uchroni nas przed własną naiwnością. Niektóre oszustwa internetowe są na tyle wyrafinowane, że ciężko kogokolwiek winić za nie zorientowanie się, co się właściwie dzieje. Jednak wciąż wiele osób daje się nabrać nawet na zupełnie proste podstępy. Warto więc zapamiętać kilka prostych wskazówek. Po pierwsze, jakąkolwiek informację o nagłej wygranej olbrzymiej sumy pieniędzy lub innej wartościowej nagrody należy traktować z pełną podejrzliwością. W 99.9% przypadków będzie to oszustwo, którego celem jest wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Jaka jest w końcu szansa, że coś wygraliśmy, jeśli nawet nie braliśmy udziału w żadnym konkursie? Po drugie, nie należy otwierać żadnych załączników do wiadomości e-mail, jeśli nie jesteśmy pewni, że adresat jest wiarygodny. Nawet jeśli wydaje nam się, że jest to zwykły plik PDF, może okazać się, że w rzeczywistości jest to plik .exe, który zainstaluje na naszym komputerze bez naszej wiedzy oprogramowanie wirusowe.

Author

Udostępnij