Strona głównaTechnologie na co dzieńKilka słów o kablach światłowodowych

Kilka słów o kablach światłowodowych

AUTOR

Kategorie

Kable światłowodowe https://sklep.elektrospark.pl/kable,7808.html to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w telekomunikacji, telewizji kablowej, technice komputerowej oraz technice przemysłowej.To m.in. dzięki nim istnieje możliwość przesłania informacji w kilka sekund, niezależnie od miejsca zamieszkania odbiorcy.

Czym właściwie jest światłowód?

Światłowód ma formę cienkiego, przezroczystego włókna. Istnieje wiele różnic między tradycyjnym kablem miedzianym, a światłowodem. Najważniejsza z nich polega na tym, że kabel miedziany przewodzi prąd elektryczny o niskim napięciu. Światłowód z kolei, jak sama nazwa wskazuje, przewodzi falę świetlną.

W jaki sposób światłowód przesyła informacje?

Światłowodem powszechnie określa się technologię, będącą rodzajem połączenia kablowego między urządzeniami cyfrowymi. Informacja przesyłana przez kable światłowodowe ma postać fali elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości. Zanim informacja trafi do światłowodu przekształcana jest w falę światła. Odpowiada za to specjalny laser lub dioda elektroluminescencyjna, potoczna zwana LED. Przekształcone w ten sposób dane przesyłać można w ogromnych ilościach. Co ważne, jest to przesył stosunkowo bezpieczny, bowiem z taką transmisją nie wiąże się emisja zewnętrznego pola magnetycznego, co pełni swoiste zabezpieczenie przez ewentualnym podsłuchaniem. Dodatkowo informacje przesyłane tą drogą podczas transmisji nie tracą na jakości.

Wykorzystanie kabli światłowodowych ma wiele zalet. Zaliczyć można do nich dużą niezawodność oraz opłacalność. Przesyłanie danych tą drogą wiąże się z minimalnymi stratami i zachodzić może na znaczne odległości. Kable światłowodowe umożliwiają szybki transfer informacji oraz są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne.

Jak wybrać kable światłowodowe?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kabla światłowodowego, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakich urządzeń do transmisji danych będziemy używać (są to urządzenia wielomodowe czy jednomodowe?). Ważna sprawą jest również typ zakończenia kabla. Do wyboru mamy zakończenia takie jak: LC, SC i FC. Powinniśmy wiedzieć również, jaki rodzaj złącza nas interesuje: UPC czy APC. Na szczęście w większości sklepów oferujących kable światłowodowe, kable koncentryczne, telekomunikacyjne i inne, możemy liczyć na fachową pomoc. Wybierając odpowiedni sklep, możemy zdać się na specjalistów, którzy na początku spytają nas o nasze potrzeby, a następnie doradzą możliwe rozwiązania, charakteryzując cechy każdego z nich.

Author

Udostępnij