Strona głównaTechnologie na co dzieńLinux czy Windows – co wybrać?

Linux czy Windows – co wybrać?

AUTOR

Kategorie

Nie da się ukryć, że systemy operacyjne dla komputerów osobistych i laptopów z rodziny Microsoft Windows królują w Polsce już od wielu lat. Obecnie triumfy święci przez jednych lubiany, a przez innych ostro krytykowany Windows 10. Należy jednak pamiętać (i coraz więcej osób się tym tematem interesuje), że istnieją dla Windowsa ciekawe alternatywy. Mowa tutaj przede wszystkim o Linuxie, a właściwie jego różnych dystrybucjach. W takim razie Linux czy Windows – co lepiej wybrać?

Linux nie musi być trudny w obsłudze

Dystrybucje Linuxa są bardzo różnorodne: istnieją takie, które nadadzą się świetnie dla początkujących, którzy dotychczas mieli do czynienia jedynie z Windowsami, jak i takie, z których powinni korzystać przede wszystkim zaawansowani użytkownicy. Wszystkie z nich są oczywiście darmowe i w pełni transparentne. Chociaż zdarzają się w tym temacie kontrowersje i warto mieć to na uwadze, wybierając dystrybucję dla siebie, to, ogółem mówiąc, większość dystrybucji dba o prywatność użytkowników i nie zbiera ich danych do celów marketingowych (czy innych).

Którą dystrybucję wybrać? Dla początkujących nada się przede wszystkim Ubuntu, warto sprawdzić także Linuxa Mint. Szczegółowy przewodnik po różnych popularnych dystrybucjach, w tym tych, które nadają się dla osób bez rozbudowanej wiedzy technicznej, znaleźć można na przykład tutaj: https://techpolska.pl/jaki-linux-wybrac/. Kiedy już nabierzemy pewnej wprawy, możemy oczywiście przesiąść się na inną, bardziej nietypową (w porównaniu do Windowsa) dystrybucję, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pozostać przy obecnej.

Co ważne, wskazane powyżej dystrybucje instaluje się niemal równie tak łatwo, jak współczesne Windowsy, a ich obsługa (i środowisko graficzne) bardzo przypomina tą, którą kojarzyć będą użytkownicy systemów Microsoftu. Nie wymagają one do normalnego użytkowania wykorzystywania wiersza poleceń.

Windows jest kompatybilny ze wszystkim i łatwy w obsłudze

Windowsy nie są tanie, ale za to oferują kilkuletnie wsparcie techniczne, regularne aktualizacje (aczkolwiek, trzeba wskazać, że rzeczone aktualizacje często system psują, zamiast go poprawiać) i łatwość użytkowania. Chociaż Linux obecnie jest kompatybilny ze sporą gamą gier i programów, to nie da się ukryć, że ich twórcy skupiają się głównie na optymalizacji pod kątem PC-tów z systemami Windows, jako że są one najpopularniejsze.

Microsoft nie dba szczególnie o prywatność swoich użytkowników, natomiast użytkowanie jego systemów jest bardzo łatwe i intuicyjne. Dobrze nadadzą się one dla kompletnych laików, którzy nie chcą się kiedykolwiek męczyć z tym, że na przykład coś nie jest do końca kompatybilne z systemem i wywołuje problemy.

Author

Udostępnij