Strona głównaTechnologie na co dzieńNa co należy zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego?

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego?

AUTOR

Kategorie

Wybór dysku twardego jest sprawą znacznie bardziej skomplikowaną, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Cena i pojemność to zazwyczaj te czynniki, które decydują o zakupie. Są one oczywiście bardzo istotne, ale jeśli zależy nam na długim i dobrym działaniu dysku, to warto zainteresować się także innymi elementami jego specyfikacji. Dzięki temu maleje szansa, że kiedyś konieczna będzie naprawa dysku twardego. W takim razie na co powinno się zwrócić uwagę?

Prędkość obrotowa dysku

Prędkość obrotowa dysku ma zastosowanie jedynie w przypadku dysków HDD, ponieważ wykorzystują one talerze obrotowe. Jak łatwo się domyślić, prędkość obrotowa jest jednym z głównych czynników wpływających na szybkość odczytu i zapisu danych na dysku.

Spotkać się można z dyskami o prędkości obrotowej od 4200 obrotów na minutę do aż 7200 obrotów na minutę. Nawet najszybsze dyski HDD pod względem szybkości mają jednak spory dystans do większości dysków SSD.

Warto w tym momencie wspomnieć, że w przypadku talerzy dysku istotna jest nie tylko szybkość ich obrotu, ale także ich ilość. Instynktownie moglibyśmy założyć, że większa liczba talerzy będzie bardziej wydajna. Rzeczywistość jest jednak zupełnie odwrotna. Mniejsza liczba talerzy w większości przypadków wiąże się z ich większą pojemnością, a do tego obniża ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Jak wiadomo, naprawa dysku twardego potrafi być kosztowna, a do tego uciążliwa, więc warto mieć to na uwadze.

Interfejs dysku

O ile o prędkości obrotowej dysku usłyszeć mógł nawet laik, o tyle interfejs może wydawać się nieco bardziej tajemniczy. Nie jest to jednak wbrew pozorom nic szczególnie skomplikowanego. Pod pojęciem interfejs kryje się złącze, które łączy dysk z komputerem czy laptopem.

Jakie to ma znaczenie? Spore, ponieważ to właśnie między innymi od rodzaju złącza zależy szybkość pracy dysku – zarówno w przypadku dysków SSD, jak i HDD.

Kupując dysk SSD, powinniśmy spodziewać się dysku o interfejsie PCI-Express. Wyjątkiem mogą być jedynie bardzo tanie dyski z niskiej półki. Z kolei w większości dysków HDD króluje interfejs SATA III. Różnica między nimi jest wyraźnie odczuwalna. Przepustowość interfejsu SATA III to około 6 GBit/s. Interfejs PCI-Express 3.0 x1 może pochwalić się przepustowością na poziomie 8 GBit/s, zaś PCI-Express 3.0 x4 – aż 32 GBit/s.

Pamięć podręczna dysku

Pojemność dysku jest ważnym kryterium, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na pojemność samego dysku, ale także jego pamięci podręcznej. Im większa pamięć podręczna, tym szybsze i sprawniejsze jest jego działanie.

Author

Udostępnij