Strona głównaTechnologie na co dzieńNajlepszy system operacyjny - który wybrać?

Najlepszy system operacyjny – który wybrać?

AUTOR

Kategorie

Bez systemu operacyjnego ani rusz – każdy komputer czy laptop jakiś system mieć musi, abyśmy mogli z niego korzystać. Ciągle słyszymy tylko o Windowsie i Windowsie, ale są przecież także inne opcje. Warto więc zapoznać się dokładnie z wadami i zaletami każdego systemu, aby móc potem dokonać odpowiedniej dla siebie decyzji. W końcu każdy ma inne oczekiwania i to co dla jednego będzie optymalnym wyborem, dla drugiego już niekoniecznie. Wobec tego jaki jest najlepszy system operacyjny?

Czy Windows to rzeczywiście najlepszy system operacyjny?

Windows bez wątpienia jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, zwłaszcza jeśli będziemy zbiorczo liczyć wszystkie jego wersje. Czy jednak to, że coś jest najpopularniejsze oznacza od razu, że jest także najlepsze? Niekoniecznie.

Windowsa można lubić za klasyczny i przejrzysty design, chociaż może takie odczucia wynikają już z przyzwyczajenia.

Jest to system, który z racji swojej dominacji na rynku kompatybilny jest z większością programów i gier. Do tego doskonale nadaje się także do odtwarzania multimediów, przeglądania Internetu i wszystkich innych typowych zastosowań komputera czy laptopa.

Jakie więc są wady Windowsa? Przede wszystkim cena. Jest on wydatkiem rzędu kilkuset złotych, co jest bez wątpienia dotkliwym wydatkiem. Dodatkowo po każdej większej jego aktualizacji podnoszą się głosy, że po raz kolejny coś zepsuto, różne rzeczy nie działają i ogółem mówiąc pojawiają się nowe problemy, które Microsoft nie zawsze jest w stanie szybko (czy wcale) rozwiązać.

Windows jest najlepszą opcją dla typowego użytkownika, który potrzebuje wszystkich typowych funkcjonalności i nie chce się “uczyć” obsługi żadnego nowego systemu. Będzie to także najlepszy system operacyjny dla graczy, bowiem na Mac OSu działa ich część, ale nie wszystkie, a na Linuxie jest pod tym względem bardzo ciężko.

Mac OS – system operacyjny klasy premium

Na początku trzeba zaznaczyć, że system Mac OS dostępny jest tylko na określonej gamie urządzeń, a konkretnie urządzeniach od Apple. Nie da się go legalnie kupić ani zainstalować na żadnych innych urządzeniach, nie ma więc ceny. Ciężko go jednak uznać za darmowego – można powiedzieć, że jego koszt jest wliczony w cenę produktu.

Mac OS jest lubiany przede wszystkim z powodu swojej elegancji i nietypowego designu, który znacznie różni się od tego, z czym większość osób miała wcześniej do czynienia. Jest to system bardzo przejrzysty, ale w pierwszej chwili można poczuć się w nim nieco zagubionym.

Jest to świetny system do edycji dźwięku i wideo, ale do gier nadaje się średnio – jak już zostało wspomniane, można na nim zagrać w niektóre tytuły, ale tylko niektóre.

To najlepsza opcja dla fanów sprzętu Apple, których nudzi albo drażni Windows, a stać ich na zakup na przykład Mac Booka.

Opcja darmowa – Linux

Linux często traktuje się pobłażliwie lub podchodzi do niego od razu bardzo krytycznie. Wcale jednak nie zasłużył on sobie na takie traktowanie, a wręcz przeciwnie – zasługuje na znacznie więcej.

Trzeba pamiętać, że chociaż używa się zbiorczej nazwy Linux, to jego dystrybucji jest naprawdę wiele, a różnice między nimi (chociażby w stabilności) potrafią być znaczne. Co ważne, Linux jest zupełnie darmowy, co daje mu znaczną na tym polu przewagę nad konkurentami.

Jest to doskonały system dla tych, którzy cenią sobie niezależność i bezpieczeństwo. Nie stawia on bowiem przed użytkownikami ograniczeń, a pozwala się dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb. Wbrew pozorom potrafi być także bardzo stabilny, a do tego nie ma tylu luk bezpieczeństwa, co bardziej znane komercyjne systemy.

Znaczną wadą Linuxa jest fakt, że w większość gier sobie na nim nie pogramy, nie zadziałają na nim też niektóre programy i narzędzia. Jest to po prostu system o zupełnie innej architekturze niż chociażby Windows.

To w końcu jaki jest najlepszy system operacyjny?

Nie ma na to jasnej odpowiedzi, chociaż można wskazać, który system będzie prawdopodobnie najlepszy dla danej grupy. Graczom najbardziej za pan brat z Windowsem, z kolei fani produktów premium mogą polubić Mac OSa. Indywidualistom z kolei prawdopodobnie najbardziej spodoba się Linux.

 

Author

Udostępnij