Strona głównaTechnologie na co dzieńNanotechnologia – gdzie jest wykorzystywana?

Nanotechnologia – gdzie jest wykorzystywana?

AUTOR

Kategorie

Rozwój technologii pozwolił na dynamiczny rozwój różnych sektorów gospodarki. Rozwiązania technologiczne stosowane są na każdym poziomie produkcji przemysłowej. Wykorzystuje się je również w rolnictwie.

Biotechnologia zielona zajmuje się tworzeniem metod, których celem jest udoskonalenie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Funkcjonowanie gospodarki bez stosowania rozwiązań technologicznych jest już dzisiaj niemożliwe.

Nanotechnologia – czym się zajmuje?

Nanotechnologia to cała grupa technik i rozwiązań, które służą do wytworzenia struktur o rozmiarach nanometrycznych (jeden nanometr to jedna miliardowa metra). Jest to poziom pojedynczych atomów i cząsteczek, które obserwować można tylko przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Ostatnie dekady to okres dynamicznego rozwoju tej dziedziny nauki.

Wykorzystywana jest na dużą skalę w badaniach nad technologią materiałów. Dzięki jej zastosowaniu powstają struktury o określonych właściwościach i strukturze, kontrolowanej na poziomie pojedynczej cząsteczki. Przykładem takiej nanostruktury są tworzywa sztuczne, które są tak projektowane, by posiadały odpowiednią odporność mechaniczną.

Nanotechnologia a medycyna

Nanotechnologia posiada duży potencjał, aby zrewolucjonizować medycynę i farmację. Wielkie nadzieje wiąże się z wytwarzaniem tak zwanych inteligentnych leków, które będą wywoływały mniej skutków ubocznych, a ich aktywność biologiczna będzie wyższa. Takie leki stosuje się już w przypadku cukrzycy.

Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo opracowują technikę obrazowania jelita cienkiego za pomocą nano-soku. Dzięki zastosowaniu barwników badanie przeprowadzane będzie nieinwazyjnie z zastosowaniem lasera. Prowadzone są badania nad wykorzystaniem rozwiązań opartych na nanotechnologii w leczeniu onkologicznym.

Nanocząsteczki mogą pełnić funkcje znaczników, które wskazują komórki nowotworowe. Taka technologia pozwoliłaby na wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nanotechnologia bez wątpienia może również przyczynić się do ulepszenia technologii produkcji leków.

Nanotechnologia w mechanice precyzyjnej

Obróbka materiałów w mechanice precyzyjnej, elektronice i optyce znacznie wykracza poza mechaniczne procesy, takie jak skrawanie czy szlifowanie. Tego rodzaju materiały wymagają nanometrowej precyzji. Przykładem jest obróbka materiałów optycznych za pomocą diamentu oraz uzyskiwanie bardzo cienkich warstw materiałów szklanych.

Nanotechnologia wykorzystywana jest w różnych dziedzinach. Technologie oparte na strukturach nanometrycznych znajdują coraz więcej zastosowań.

Author

Udostępnij