Strona głównaTechnologie na co dzieńPiaskowanie stali - drugie życie naszych felg

Piaskowanie stali – drugie życie naszych felg

AUTOR

Kategorie

Wiadomo powszechnie, jak niszczący wpływ na wszelkiego rodzaju stopy metali mają czynniki atmosferyczne. Największą bolączką elementów stalowych jest korozja – bodaj najgorszy wróg wszystkich właścicieli aut. Nie zawsze da się z nią walczyć i nie wszędzie. Pewne części naszych samochodów możemy od niej jednak ochronić.

Są nimi felgi. Sama ich konserwacja poprzez malowanie nie jest czynnością trudną. Problematyczne może być jednak doczyszczenie wszelkich zakamarków. Tutaj konieczne jest piaskowanie.

Piaskiem po stali

Mało kto zdaje sobie sprawę, że technologia ta opracowana została już w XIX wieku i do dziś idealnie sprawdza się przy konserwowaniu stalowych powierzchni. Polega ona na potraktowaniu konkretnej płaszczyzny strumieniem sprężonego powietrza zawierającego dodatkowo piasek lub jakieś inne twarde drobinki. Tak to wygląda w dużym skrócie. Technologia ta jest doskonałą alternatywą dla szlifowania. Bowiem po pierwsze jest dokładniejsza – rozpędzone cząsteczki są w stanie dotrzeć do nawet najbardziej ukrytych zakamarków, po drugie – czyszczona powierzchnia jest gładsza. Piaskowanie jest bowiem mniej inwazyjne i nie narusza struktury metalu w takim stopniu, jak szlifowanie.

Piasek, szkło, a może orzech?

Proces ten przyjął nazwę piaskowania nie bez powodu, gdyż najczęściej używa się do niego właśnie drobnego piasku. Idealnie sprawdzi się tu jednak rozdrobnione szkło, cząsteczki metalu lub wszelkich minerałów, a nawet twarde łupiny orzechów. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu przepisów BHP, gdyż cała czynność jest niezwykle dynamiczna, a w jej trakcie wytwarzane są pyły, które po dostaniu się do płuc mogą być przyczyną choćby groźnych chorób publicznych.

Felgi pod ochroną

Technologia piaskowania stałą się niezwykle popularną metodą konserwacji stalowych obręczy kół naszych samochodów. Elementy te są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, a to wpływa nie tylko na ich wygląd, ale i sprawność. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w odpowiedniej kondycji. Powierzchnię metalu najlepiej jest zabezpieczyć farbą proszkową, gdyż tylko ona daje pożądany efekt wizualny i ochronny. Malowanie proszkowe wymaga jednak precyzyjnego oczyszczenia. I tu właśnie idealnie sprawdza się piaskowanie. Nie tylko usunie ono wszelkie zanieczyszczenia i wszelkie ogniska korozji, ale również pozostawi gładką powierzchnie w sam raz pod równomierną warstwę lakieru.

Tylko takie połączenie sprawi, że nasze felgi odzyskają życie oraz wygląd. Najważniejszą sprawą jest jednak fakt, że będą mogły służyć nam jeszcze przez długi czas.

Author

Udostępnij