Obecnie w dużych firmach, zwłaszcza takich, które przynajmniej częściowo działają w Internecie, stosuje się bardzo szeroką gamę oprogramowania. Począwszy od edytorów tekstu, do oprogramowania do tworzenia prezentacji, wideokonferencji, kalkulacji czy projektowania. Im więcej pracowników, tym więcej sprzętu komputerowego (laptopów, komputerów, tabletów) i różnego rodzaju oprogramowania. Na dłuższą metę może to być pod pewnymi względami uciążliwe.
Między innymi ze względów bezpieczeństwa, konieczne może być monitorowanie oprogramowania na sprzęcie firmowym, statusów jego licencji i nie tylko. Do tego celu można wykorzystać programy do audytu oprogramowania. Co one dokładnie umożliwiają i dlaczego warto z nich skorzystać? Doradzamy!
Jakie funkcje mają programy do audytu oprogramowania?
Dobry program do audytu oprogramowania pozwala przede wszystkim kontrolować to, jakie aplikacje znajdują się na firmowym sprzęcie, a także stworzyć bazę jego licencji, z łatwym dostępem do faktur czy umów licencyjnych. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad tym, aby wszystkie niezbędne programy miały aktualne licencje, a także, aby na urządzeniach firmowych nie pojawiało się żadne niechciane czy niepotrzebne oprogramowanie.
Ważnym aspektem tego typu programów jest możliwość ustawienia alertów o instalacji nowego oprogramowania. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości (na przykład pracownik zainstaluje na komputerze jakieś niepotrzebne lub nawet złośliwe oprogramowanie) od razu będziemy o nich powiadomieni i będziemy w stanie szybko zareagować.
Bardzo ciekawą opcją jest również możliwość weryfikacji tego, czy dane oprogramowanie jest rzeczywiście wykorzystywane, a jeśli tak, to jak często. Możemy dzięki temu na przykład odkryć, że płacimy niemałe pieniądze za jakiś program, a nasi pracownicy nie używają go wcale lub bardzo rzadko, ponieważ po prostu na ogół nie jest im on potrzebny do skutecznego wypełniania swoich obowiązków.
Dlaczego warto skorzystać z programu do audytu oprogramowania?
Program do audytu oprogramowania to przydatne narzędzie, szczególnie w dużych firmach. Właściwa kontrola oprogramowania pozwoli uniknąć problemów związanych z niewłaściwym wykorzystywaniem sprzętu firmowego lub jego ewentualną infekcją złośliwym oprogramowaniem, umożliwi też skuteczną weryfikację legalności oprogramowania.
Wartym uwagi elementem jest możliwość łatwego dokonywania upgrade lub downgrade licencji. W połączeniu z możliwością weryfikacji zużycia programów, możemy z łatwością ograniczać koszty lub podnosić efektywność pracy, dopasowując licencję danego programu do potrzeb użytkowników. Krótko mówiąc, programy do audytu oprogramowania mają bardzo wiele użytecznych funkcji – do tego jednocześnie często są stosunkowo łatwe i intuicyjne w użytkowaniu