Strona głównaTechnologie na co dzieńWirtualna rzeczywistość – co to jest i jak działa

Wirtualna rzeczywistość – co to jest i jak działa

AUTOR

Kategorie

Wirtualna rzeczywistość jest nowością na rynku technologicznym i zdobywa coraz większa popularność. Używana jest zazwyczaj w grach i ogólnie pojętej rozrywce i zrewolucjonizowała nieco ten obszar naszego życia. Zastanawiasz się, czym właściwie jest wirtualna rzeczywistość i na jakie zasadzie ona działa? Wraz z https://techpolska.pl/ odpowiemy na oba te pytania.

Jak działa wirtualna rzeczywistość?

Mimo że VR jest czymś, co kojarzy nam się z nowoczesnością to pierwsze hełmy do wirtualnej rzeczywistości powstały już na przełomie lat 80 i 90. Zdziwieni? Otóż to szczera prawda, ale bardzo różniły się one od tych, które teraz możemy podziwiać w sklepach. Pierwsze hełmy VR (bo ciężko jest nazwać je jedynie goglami) były ciężkie, wymagały mocnego komputera i niestety nie oferowały obrazu wysokiej jakości. Wszystkie te wady producenci narzędzi do wirtualnej rzeczywistość starali się stopniowo wykluczać i stworzyć produkt idealny, który odpowiada aktualnym potrzebom konsumentów.

W dzisiejszych czasach gogle VR praktycznie nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat i są coraz chętniej używane. Gogle składają się z dwóch ekranów – po jednym na każde oko oraz zestawu czujników, które stale rejestrują ruchy urządzenia. W połączeniu z danymi od czujników, które znajdują się w okularach VR system potrafi dokładnie odtworzyć ruch głowy w wirtualnym środowisku, który akurat wybraliśmy np. grę.

Zastosowanie okularów VR

Można rzec, że technologia wirtualnej rzeczywistości już nie raczkuje, a powoli staje na równe nogi. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości z roku na rok jest coraz szersze, a producenci zapowiadają coraz to nowsze możliwości, które może dać nam korzystanie z technologi VR. Gdzie można użyć tej technologi?

Obecnie wirtualna rzeczywistość najbardziej rozwija się w kategorii gier. Możliwość wejścia w świat gry i poczucie się jak jej bohater jest bardzo ekscytująca i wiele osób z tego korzysta. Zakładając gogle VR możemy rozglądać się po miejscu, w którym toczy się gra, wystarczy poruszyć głową. Za pomocą kontrolerów możemy decydować o tym, co wydarzy się w grze i to, co widzimy, jest bardzo realistyczne.

Duże pole do popisu VR ma też w świecie filmów i seriali. Coraz częściej można oglądać filmy, które bardzo wysoko stawiają poprzeczkę, jeśli chodzi o realizm. Oglądając takie produkcje, możemy poczuć się tak jak w prawdziwym życiu. Stojąc na szczycie budynku, możemy poczuć lęk wysokości, a oglądając horror, można poczuć gęsią skórkę. Filmy oglądane przy pomocy gogli VR robią duże wrażenie i są dowodem na to, że technologia dynamicznie się rozwija i stoi przed nią coraz mniej barier.

Jeśli zastanawiacie się jakie gogle VR kupić to zapraszamy na stronę https://techpolska.pl/ gdzie znajdziecie ranking najlepszych urządzeń na każdą kieszeń.

Author

Udostępnij